Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




5. Pasivní prvky logistických systémů, identifikace pasivních prvků

DOCX
Stáhnout kompletní materiál zdarma (644.47 kB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOCX.

Pasivní prvky logistických systémů, identifikace pasivních prvků

Pasivní prvky logistických systémů

Pasivními prvky logistických systémů můžeme nazývat manipulovatelné, přepravované nebo skladovatelné jednotky nebo zásilky. Účelem manipulačních, přepravních, kompletačních, ložných a dalších operací, jež pasivní prvky postupně musí vykonat, je překonat prostor a čas.

Pasivními prvky rozumíme:

  • Materiál

  • Přepravní prostředky

  • Obaly

  • Odpad

  • Informace

Jejich pohyb z místa a okamžiku jejich vzniku přes různé výrobní a distribuční články do místa a okamžiku jejich výrobní nebo konečné spotřeby představuje podstatnou část hmotné stránky logistických řetězců.

Materiál

Pod pojem materiál je možno zahrnout suroviny, základní a pomocný materiál, díly, nedokončené a hotové výrobky, obaly i odpad.

Přechod materiálu v tržním hospodářství se uskutečňuje prostřednictvím směny, a proto někdy o něm mluvíme jako o zboží.

Základní členění materiálu:

Manipulační a přepravní jednotky

Logistický distribuční řetězec:

*spolu s řadou dalších výrobků

V každém z uvedených článků logistického distribučního řetězce je výrobek vyložen, zkontrolován, opatřen údaji, uskladněn, odebrán a kompletován s jinými výrobky, naložen a přepraven k dalšímu článku.

Manipulační jednotka (MJ) je jakékoli množství materiálu, které tvoří jednotku schopnou manipulace, aniž by bylo nutno ji dále upravovat. S MJ se manipuluje jako s jediným kusem.

Přepravní jednotka (PJ) je množství materiálu, které lze přepravovat bez dalších úprav.

Přepravní prostředek je technický prostředek (např. paleta, kontejner apod.), který vytváří MJ nebo PJ a usnadňuje manipulaci a přepravu

MJ a PJ v podmínkách různých článků logistických řetězců si vynucují použití různých velikostí MJ a PJ. Hovoříme o soustavě skladebných, manipulačních a přepravních jednotek.

Rozměrová unifikace – je podmínkou základních a odvozených MJ a PJ, vychází ze standardů ISO. Prostřednictvím celosvětově uznávaných normalizačních zásad je tak možno postupně koordinovat procesy balení, tvorby MJ a PJ, zajišťovat rozměrovou návaznost PJ a ložných prostorů dopravních prostředků.

Manipulační jednotky 1. až 4. řádu

Manipulační (přepravní) jednotka 1. řádu

Základní manipulační jednotka. Představují minimální objednací, odběrné a dodací množství.

Manipulace – Ručně nebo pomocí dopravníků či plošinových vozíků.

Přepravním prostředek – Ukládací bedny či přepravky, jednotka však často bývá vytvořena pouze obalem bez pomoci přepravního prostředku.

Obal – pytel, sud, lepenkový kartón

Maximální hmotnost – 15 kg

Manipulační (přepravní) jednotka 2. řádu

Odvozená manipulační (přepravní) jednotka přizpůsobená k mechanizované nebo automatizované manipulaci, skladování či přepravě.

Témata, do kterých materiál patří