Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




5. Pasivní prvky logistických systémů, identifikace pasivních prvků

DOCX
Stáhnout kompletní materiál zdarma (644.47 kB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOCX.

Identifikací pasivních prvků rozumíme zjišťování totožnosti pasivního prvku, a to:

  • podle fyzických znaků (malé obchody)

  • podle kódu

Identifikace se vyvíjí směrem k automatické identifikaci, jejíž výhodou jsou:

  • vysoká rychlost snímání

  • minimální počet chyb

Automatická identifikace usnadňuje:

  1. řízení procesů (např. řízení skladových operací, operací třídění, kompletace, řízení překládky na překladištích, apod.)

  2. kontrolu stavů (zejm. stavů zásob ve skladech při inventarizaci, či v průběhu naskladnění i vyskladnění, atd.)

  3. sběr informací (evidence údajů, vyhledávání v katalozích, apod.)

  4. provádění transakčních procesů (např. výstupní kontrola zboží u pokladen v prodejnách)

Technologie automatické identifikace

  1. SNÍMACÍ ZAŘIZENÍ – Snímací zařízení umožnuje přečíst identifikační kód a převést jej do takového tvaru, který je vhodný pro další zpracování.

  2. NOSIČ KÓDU – Slouží k zachycení symbolu kódu. Může to být přímo výrobek, štítek nebo etiketa. Je vždy fyzicky vázán k danému objektu identifikace.

  3. PROGRAMOVACÍ JEDNOTKA – Umožňuje uložení identifikačního kódu na programovatelném nosiči dat. Ta je součástí jeho informačního systému.

  4. VYHODNOCOVACÍ JEDNOTKA – Umožňuje převod kódu, který byl zjištěn snímacím zařízením, do také podoby, která je srozumitelná běžnému uživateli. Nebo dochází k automatickému vyhodnocení sejmutého kódu.

Systémy automatické identifikace

  1. Optické technologie automatické identifikace – fungují na principu rozdílného odrazu světelného či laserového paprsku od tmavých a světlých ploch, nad kterými se zdroj vyzařující paprsek pohybuje (scanner)

  2. Radiofrekvenční technologie (RFID) – automatické identifikace využívají k identifikaci pasivních a aktivních štítků, dále také snímače a antény.

  3. Induktivní technologie – pracují na podobném principu jako RFID, na rozdíl od ní ovšem fungují při přenosu kódovaných dat mezi snímačem a identifikačním štítkem na bázi elektromagnetické indukce (čipy)

  4. Magnetické technologie – využívají magnetického zakódování údajů na povlaku nebo proužku karty, které čtou pomocí snímací hlavy s digitálními obvody. (Kreditní karta)

  5. Biometrické technologie – využívají některé fyziologické rysy člověka, které digitalizují a na základě toho uskutečňují identifikaci. (TouchID, FaceID)

Čárové kódy

ČK jsou nejúčelnějším a nejlevnějším způsobem při označování pasivních prvků pro automatickou identifikaci a jsou s nimi největší zkušenosti. ČK jsou založeny na rozdílných vlastnostech tmavých a světlých ploch při ozáření optickým nebo laserovým paprskem.

Nejčastěji ve světě používané ČK jsou:

  • Číselné, např. EAN, UPC

  • Číselné se zvláštními znaky, např. CODABAR

  • Alfanumerické, např. TELEPEN 93

Jednotlivé ČK se liší:

Témata, do kterých materiál patří