Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




Styly rozhodování podle Vrooma a Yettona

DOC
Stáhnout kompletní materiál zdarma (25.5 kB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOC.

Pavel Marek

V1A

Podle Vrooma a Yettona existuje pět stylů participace při rozhodování (AI, AII, KI, KII, SII). Popište pět rozhodovacích situací, pro které se hodí uvedené styly rozhodování.

  • AI – autokratický styl, kde vedoucí sám rozhoduje podle svých informací

  • AII – autokratický styl, kde vedoucí sám rozhoduje, ale informace doplňuje od podřízených

  • KI – konzultativní styl, kde vedoucí konzultuje problém s podřízenými jednotlivě a připomínky bere nebo nebere v úvahu

  • KII – konzultativní styl, kde vedoucí k problému svolá poradu, kde účastníci vyjadřují své návrhy. Synergický efekt. Vedoucí opět připomínky bere nebo nebere v úvahu.

  • SII – skupinové rozhodování, kde skupina dospívá ke společnému řešení

AI – Rozhodovací situace: Jsem vedoucí letecké společnosti, která vypravila let z Ameriky do Evropy. Při ceste nastaly v letadle problémy a let se musel vrátit zpět do Evropy. Jako vedoucí společnosti musím rozhodnout jestli vypravíme další letadlo nebo požádáme jinou společnost nebo vrátíme cestujícím peníze. Musí to být rychlé a co nejlevnější řešení. Tato rozhodovací situace vyžaduje rychlé řešení a je především na rozhodnutí vedoucího jak rozhodne tudíž se pro tuto situaci hodí styl rozhodování AI.

AII – Rozhodovací situace: Rozšíření sortimentu nabízeného zboží, naše firma se rozhodla že začne prodávat více druhů zboží. Jako vedoucí firmy leží rozhodnutí na mě, ale bude výhodné když budu mít informace od podřízených, které by mi mohli pomoci v rozhodování. Jedná se tedy o styl AII.

KI – Rozhodovací situace: Jako vedoucí firmy potřebuji koupit do firmy nějaké nové vybavení do pracoven. Tento problém musím napřed prokonzultovat s jednotlivými pracovníky jichž se nové zařízení týká a dle jejich připomínek, které vezmu nebo nevezmu v úvahu se rozhodnu co zakoupíme. Jedná se tedy a styl KI.

KII – Rozhodovací situace: Naše firma vyrábí dětské hračky, jednou se objeví nějaký „zmetek“. Lidé kteří vše kontrolovali tvrdí že je vše v pořádku ale sdružení které na nás podala žalobu tvrdí opak a žádají stažení výrobku z prodeje. Jako vedoucí musím rozhodnout jestli hračku stáhneme nebo ji necháme v prodeji. Nesmí to poškodit jméno naší firmy. Proto tedy svolám poradu kde si vyslechnu názory spolupracovníků a ty buď vezmu nebo nevezmu v úvahu. Jedná se tedy a styl KII.

SII – Rozhodovací situace: V podniku se ztratili nějaké materiály. Je ustavena vyšetřovací komise jejíž jsem vedoucí. Máme za úkoly vytvořit novou koncepci zabezpečení a vyhledat pachatele. Tento problém je na delší časový úsek a navíc je to problém kde musí spolupracovat všichni dohromady, tudíž se jedná a styl SII.

Témata, do kterých materiál patří