Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




Filosofie 20. stol. - existencialismus, novotomismus a novopozitivismus

DOC
Stáhnout kompletní materiál zdarma (36 kB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOC.

Mezi významné novotomisty patří Francouz Jacques MARITAIN. Zabýval se vztahem vědy a mystiky, kterou označil za vrozené poznání, boží inspiraci. Věnoval se též vztahu filosofie a teologie. Sledují prý jeden cíl, ale postupují dvěma směry. Filosofie povznáší k Bohu a teologie přichází od Boha.

Velký vliv na rozvoj moderního křesťanského myšlení měl francouzský teolog, paleontolog a filosof Pierre TEILHARD de CHARDIN. Na podkladě mnoha vědeckých poznatků vytvořil koncepci přírody a člověka. Pokusil se o to, aby byla smysluplná jak z hlediska vědy, tak z hlediska křesťanství. Svou koncepci opřel o myšlenku evoluce vesmíru, přírody a ducha. V člověku se evoluce stala vědomou sebe sama. Vzniká tak noosféra = sféra ducha. Na člověku jako vědomém činiteli dalšího vývoje evoluce spočívá váha odpovědnosti. Tuto odpovědnost člověk naplňuje personalizací a socializací. Tak se svět ve svém vývoji sjednocuje, zduchovňuje a směřuje k bodu Omega.

NOVOPOZITIVISMUS

Charakterizuje odklon od tradiční ontologické problematiky, tedy od metafyziky. Nezajímá se o to, co je to jsoucno. Odmítá vše, co překračuje bezprostřední fakta. V přírodních vědách, v matematice a v logice došlo k velkým změnám. Nové objevy vyvolaly radikální empirismus - druhý pozitivismus - empiriokriticismus. Hlavním představitelem byl Ernst Mach z Chrlic u Brna a Richard Avenarius. Hlavní zájem vzbudila logika - novopozitivismus získal název logický empirismus. Ukázalo se, že mezi velké problémy světa patří problém jazyka a sdělnosti.

Bernard RUSSELL byl britský filosof, logik a matematik. Jediný účinný nástroj spatřoval v přírodovědě. Svou nauku o realitě nazval logický atomismus. Filosofie je s logikou neslučitelná, může proto pracovat jen v oblastech, které nejsou přístupné exaktnímu bádání. Úkolem filosofie je problémy ukazovat a popisovat, ne je řešit.

Rudolf CARNAP rakouský filosof a logik, profesor na německé universitě v Praze, představitel Vídeňského kruhu. Za hlavní úkol filosofie považoval analýzu přírodovědného poznání s cílem upřesnit vědecké pojmy na základě matematické logiky. Usiloval o sjednocení jazyka a vědy. Fascinovaly ho umělé jazyky.

Vídeňský kruh chápal vědu jako systém výroků a filosofii jako metodu, která smysl těchto výroků analyzuje. Filosofie jako metoda má odlišit smysluplné věty od nesmysluplných. Věta je smysluplná tehdy, je-li nejen gramaticky a logicky správná, ale lze ji i verifikovat - ověřením na konkrétní zkušenosti ji určit jako pravdivou či nepravdivou. Metafyziku nelze verifikovat, je smysluprázdná.

Ludwig WITTGENSTEIN byl rakouský logik a filosof, který patřil také k Vídeňskému kruhu. V Logicko-filosofickém traktátu formuloval východiska logického pozitivismu. Předmětem filosofie už není obsah vědomí, nýbrž jazyk, kterým hovoříme o faktech. Jazyk - způsob vyjádření je naší konstrukcí světa. Nejvhodnější jazyk je v matematické logice. „O čem nelze mluvit, o tom je třeba mlčet.“ Ve druhé etapě dospěl k závěru, že nelze konstruovat ideální jazyk vědy. Jazyk je souborem různých pravidel. Zaměřil se na analýzu reálného jazyka. Jazykové hry jsou formou života.

Témata, do kterých materiál patří