Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




Vývojové etapy

DOCX
Stáhnout kompletní materiál zdarma (18.31 kB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOCX.

Sympatie:

  • Soucítění, duševní spřízněnost, obliba, náklonnost, soulad.

Každý má sice právo na svoji vlastní osobnost a vyjadřování, ale existuje několik věcí, které vám mohou pomoci zlepšit vaše vztahy s ostatními lidi. Když budete na lidi dělat lepší dojem a budete mít dobrou pověst, ostatním lidem v práci i mezi kamarády budete připadat sympatičtější.

  • Chovejte se uctivě a slušně ke všem lidem - To znamená nejen k přátelům, ale také k cizím lidem a k sobě. Když budete ostatní lidi odsuzovat, budou vás odsuzovat také. Chovejte se k nim hezky a uvidíte, že budete mít brzy více přátel.

  • Buďte sebejistí - Lidé mají rádi ty, kteří jsou sebejistí, ale nechovají se arogantně. Buďte sebevědomí a snažte se nešlapat po ostatních lidech. Zdravé sebevědomí znamená, že víte, že jste skvělí, ale zároveň jste si vědomi toho, že jsou i lepší lidé, než jste vy.

  • Buďte upřímní, ale dělejte to jemně - Je důležité být upřímný ke svým kamarádům
    a k lidem, od kterých potřebujete poradit nebo pomoci. Lidé většinou poznají faleš
    a přetvářku a neupřímnost nemá rád nikdo. Neměli byste se bavit s lidmi, kteří ostatním tolerují lži.

  • Naslouchejte - Neexistuje nikdo, kdo má pocit, že mu ostatní věnují příliš mnoho. Když si lidé povídají, většina z nich hledá někoho, kdo bude mít upřímný zájem o to, co mu chtějí říct a nezáleží jim příliš na tom, co bude ten druhý říkat. Nemusíte si myslet, že jste nudní. Když budete naslouchat, ostatní se s vámi budou cítit lépe.

  • Rozesmějte lidi - Každý má rád lidi, kteří umějí všechny rozesmát. Dobrý smysl pro humor ostatní lidi skutečně přitahuje. Když lidé budou vědět, že jste hraví a rádi se bavíte, budou se k vám chtít přidat. Také tím lidem dáte najevo, že je s vámi legrace
    a že se s nimi máte o čem bavit.

  • Usmívejte se - Když se budete usmívat, budete vyzařovat spokojenost a zlepšíte náladu všem lidem v okolí. Usmívejte se, i když se nebudete cítit zrovna skvěle. Pomůže vám to cítit se lépe a působit šťastnějším dojmem.

  • Udržujte oční kontakt - Už jste někdy mluvili s někým, kdo se během rozhovoru stále rozhlížel po místnosti? Jistě to nebylo nic příjemného. Jakmile si toho člověk všimne, má chuť přestat mluvit a odejít. Snažte se tomu tedy vyhnout. Pokud vám někdo vypráví něco dlouhého, je v pořádku se čas od času podívat jinam, ale pokud jde
    o něco, na čem tomuto člověku skutečně záleží, měli byste mu věnovat pozornost.

Důvěra:

  • Co je to vlastně důvěra? Základem slova důvěra je víra, důvěra pak podle výkladového slovníku znamená ochotu někomu či něčemu věřit. Důležitá je zde právě „ochota“. Ochota věřit je základem a podstatou důvěry - věříme, i když si nejsme jistí, a stoprocentně si nemůžeme být jistí nikdy.

  • Velký sociologický slovník vymezuje důvěru jako „typ postoje a zároveň mezilidského vztahu, který vyvolává pocit jistoty plynoucí z přesvědčení, že partner komunikace (osoba, instituce) splní určitá očekávání“. Různých výměrů pojmu je celá řada, všechny se ale shodují v tom, že se jedná o pocitový vztah k okolí, který se zakládá na předpokladu, že okolí dodrží námi očekávané modely chování a jednání.

  • Důvěra se musí budovat. A většinou to nejde hned. Jde o komunikaci učitele s žákem. Děti dokážou vystihnout, že to s nimi učitel myslí dobře. Samozřejmě jsou mezi nimi
    i ti kteří se snaží zneužívat učitele a jeho laskavého přístupu, ale to dobrý kantor pozná.

  • Důvěru získáváme spolehlivostí, respektem pro druhé, otevřeností a souladem slov
    a činů.

Témata, do kterých materiál patří