4. Trestní právo
Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOCX.
Trestní řízení
= je postup, kterým jsou zjišťovány trestné činy a jejich pachatelé a kterým je zaručeno jejich spravedlivé potrestání
Orgány činné v trestním řízení:
Policejní orgán (útvary Policie ČR, orgány Vězenské služby, Vojenská policie, Celní policie, GIBS, …) – činí potřebná šetření k odhalení spáchané trestné činnosti a osoby pachatele a dale opatření k předcházení trestné činnosti
Státní zastupitelství – podává jménem státu obžalobu
Soud – rozhoduje v trestním řízení
Trestní řízení
Probíhá v několika stádiích:
1) Přípravné řízení: státní zástupce nebo policie provádějí potřebná šetření a zajišťují důkazy, končí podáním obžaloby nebo zastavením trestního řízení
2) Předběžné projednání obžaloby – výsledkem je nařízení hlavního líčení nebo vrácení věci státnímu zástupci k došetření
3) Hlavní líčení – soud přezkoumává obvinění, státní zástupce dokazuje vinu (obžalobu), obhájce dokazuje obhajobu (v řadě případů musí mít obviněný svého obhájce, a pokud si ho nezvolí sám, je mu soudem přidělen (advokát)
4) Odvolací řízení – proti rozsudku se mohou obžalovaný I státní zástupce odvolat
5) Vykonávací řízení – nucené splnění povinnosti dané soudním rozhodnutím
Správní řízení
Správní řízení je v právní mluvě proces vedený správním orgánem, jehož hlavním účelem je vydání rozhodnutí. Tím se upravují, případně i zakládají nebo zcela ruší práva a povinnosti účastníků řízení. Náležitosti správního řízení upravuje správní řád, který mimo jiné definuje správní orgány.
Pod pojmem správní řízení se tedy ukrývají všechna řízení, ve kterých rozhodují orgány veřejné moci (správní orgány) o právech a povinnostech lidí, společností a organizací v oblasti veřejné správy.
Může jít o řízení probíhající za účelem zajištění veřejného pořádku a bezpečnosti, ochrany životního prostředí nebo kulturních památek, ale také udělení stavebního povolení, povolení k pobytu nebo živnostenského oprávnění.
Správní řízení může být zahájeno dvěma způsoby.
Zahájení z moci úřední, tedy z iniciativy správního orgánu. Takové řízení může být zahájeno i na podnět veřejnosti, není to ovšem podmínkou.
Přímé zahájení správního řízení na žádost některého z účastníků. Tu je třeba doručit příslušnému správnímu orgánu, který následně zajišťuje všechny zbývající účastníky a zahajuje řízení. Pokud by se například jednalo o návrh na vklad do katastru nemovitostí, příjemcem žádosti bude katastrální úřad.