Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




K cemu slouzi obcanske soudni rizeni, objasnete jeho prubeh a opravne prostredky, Spravni soud

DOC
Stáhnout kompletní materiál zdarma (46.5 kB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOC.

SPRÁVNÍ SOUDNICTVÍ

Ve správním soudnictví soudy přezkoumávají na základě žalob nebo oprávněných prostředků rozhodnutí správních orgánů vydaná ve správním řízení. Věcně příslušné k přezkoumávání rozhodnutí správních orgánů jsou krajské soudy, místně příslušný je soud, v jehož obvodu má sídlo správní orgán, jehož rozhodnutí se přezkoumává. Řízení o přezkoumání se zahajuje na základě žaloby, kterou musí účastník podat do dvou měsíců od doručení rozhodnutí správního orgánu ve správním řízení, v němž účastník už vyčerpal opravné prostředky, takže zažalované rozhodnutí je v právní moci.

VÝKON ROZHODNUTÍ

Komu soud svým rozhodnutím uložil povinnost, měl by ji dobrovolně splnit. Když povinná osoba nesplní dobrovolně, co jí ukládá vykonatelné rozhodnutí, může oprávněná osoba podat návrh na soudní výkon rozhodnutí neboli exekuci. Osoby zúčastněné na exekučním řízení se nazývají oprávněný a povinný. Příslušný k nařízení a provedení výkonu rozhodnutí je obecný soud povinného. Výkon rozhodnutí ukládajícího zaplacení peněžité částky se může provést srážkami mzdy, přikázáním pohledávky, prodejem movitých a nemovitých věcí.

Výkon rozhodnutí ukládajícího jinou povinnost než zaplacení peněžité částky, se řídí povahou uložené povinnosti. Uskutečňuje se vyklizením (bytu), odebráním věci, rozdělením společné věci, provedením prací a výkonů. Provedením soud může pověřit svého pracovníka, vykonavatele (exekutora). Při srážkách ze mzdy musí být povinnému ponecháno životní minimum stanovené zákonem. Soud nařídí výkon rozhodnutí zpravidla bez slyšení povinného. Oprávněný má nárok na náhradu vynaložených nákladů výkonu rozhodnutí.

KONKURZ A VYROVNÁNÍ

Účelem konkurzního i vyrovnacího řízení je uspořádání majetkových poměrů dlužníka, který je v úpadku. Dlužník je v úpadku, jestliže má více věřitelů a není schopen po delší dobu plnit své závazky. Fyzická osoba - podnikatel a právnická osoba jsou v úpadku, jsou-li předluženy.

Konkurzem nebo vyrovnáním se dosahuje poměrného uspokojení věřitelů z dlužníkova majetku. K řízení je příslušný krajský soud, v jehož obvodu je obecný soud dlužníka.

KONKURZNÍ ŘÍZENÍ

Účastníci konkurzu jsou věřitelé uplatňující své nároky a dlužník (úpadce). Konkurz se týká majetku, který patřil dlužníkovi v den prohlášení konkurzu a kterého nabyl za konkurzu. Majetek podléhající konkurzu tvoří konkurzní podstatu, kterou spravuje správce konkurzní podstaty. Prohlášením konkurzu přechází na správce konkurzní podstaty oprávnění nakládat s majetkem podléhajícím konkurzu, zaniká společné jmění manželů a nesplatné pohledávky a závazky týkající se konkurzní podstaty se stávají splatnými. Správce konkurzní podstaty pod dohledem soudu zpeněžuje majetek podléhající konkurzu a z výtěžku uspokojuje pohledávky věřitelů v poměrné výši podle zákonem stanoveného pořadí. Dlužníkovi ohroženému prohlášením konkurzu může soud na jeho návrh povolit tříměsíční ochrannou lhůtu (nelze prohlásit konkurz), ve které by měl majetkové nesnáze překonat úspěšnějším hospodařením.

Témata, do kterých materiál patří