Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




K cemu slouzi obcanske soudni rizeni, objasnete jeho prubeh a opravne prostredky, Spravni soud

DOC
Stáhnout kompletní materiál zdarma (46.5 kB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOC.

5. K čemu slouží občanské soudní řízení, objasněte jeho průběh a opravné prostředky, správní soudnictví, výkon rozhodnutí, konkurz a vyrovnání

POJEM A PRAMENY OBČANSKÉHO SOUDNÍHO ŘÍZENÍ

Občanské soudní řízení je postup soudu v součinnosti s účastníky řízení za účelem spravedlivé ochrany práv a oprávněných zájmů účastníků. Postup soudu je upraven obsáhlým zákonem, který se nazývá občanský soudní řád. Občanský soudní řád obsahuje zejména ustanovení o pravomoci a příslušnosti soudů, účastnících řízení atd. Podle názvu „občanské“ soudní řízení se může zdát, že se týká jen občanského práva. Ve skutečnosti se podle těchto právních norem u soudů projednávají téměř všechny záležitosti kromě trestných činů. Účastníky soudního řízení mohou být osoby fyzické i právnické. Občanským soudním řádem se tedy řídí i záležitosti práva obchodního, pracovního a rodinného.

PRŮBĚH OBČANSKÉHO SOUDNÍHO ŘÍZENÍ

K řízení v prvním stupni jsou zásadně příslušné okresní soudy. Existuje však celkem 30 výjimek, kdy v prvním stupni rozhodují krajské soudy. Nejvíce těchto výjimek je v obchodním právu (spor mezi podnikateli zapsanými v obchodním rejstříku).

V řízení jedná a rozhoduje jediný soudce (samosoudce), kromě některých záležitostí, které podle zákona musí projednávat a rozhodovat soudní senát. Pokud účastník řízení nemůže jednat sám, musí být zastoupen zákonným zástupcem. Každý se na základě uvedené plné moci může nechat zastupovat jinou osobou, např. advokátem.

Řízení se zahajuje na písemný návrh účastníka, který může uplatnit, aby soud rozhodl:

a) o osobním vztahu - rozvod manželství, určení otcovství, osvojení, prohlášení za mrtvého b) o splnění povinnosti vyplívající ze zákona, z právního vztahu nebo z porušení práva

c) o určení zda tu právní vztah nebo právo je či není, jestliže na tomto určení je naléhavý právní zájem

Návrh musí obsahovat předepsané náležitosti: přesné označení účastníků řízení, vylíčení rozhodujících skutečností, navrhované důkazy a uvedení čeho se navrhovatel domáhá (návrh rozsudku). K návrhu se připojují listinné důkazy.

Účastníci řízení se nazývají navrhovatel (žalobce) a odpůrce (žalovaný). Jde-li o spor z dvoustranného právního vztahu, návrh se nazývá žaloba.

Místně příslušný k řízení je obecný soud odpůrce (žalovaného). Obecným soudem občana je soud, v jehož obvodu má občan své bydliště. U právnické osoby je to také soud, v jehož obvodu má tato osoba své sídlo. V občanském soudním řízení je 15 výjimek, kdy místo obecního soudu odpůrce je místně příslušný jiný soud (rozvod manželství).

Některá řízení může soud zahájit i bez návrhu (péče o nezletilé, opatrovnictví, dědictví).

Témata, do kterých materiál patří