Maturitní-otázky-Právo
Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOCX.
Správní orgán nařídí exekuci vydáním exekučního příkazu z moci úřední.
Exekuční správní orgán může vydat exekuční výzvu, nehrozí-li vážné nebezpečí, že bude účel exekuce zmařen. Exekuční správní orgán může exekuci nařídit nejpozději do 5 let a provádět ji nejpozději do 10 let poté, co měla být povinnost splněna dobrovolně. Exekuční náklady hradí povinný.
Náhrada exekučních nákladů spočívá v úhradě paušální částky ve výši 2000 Kč a v náhradě takových výdajů vzniklých při provádění exekuce. Proti usnesením nebo jiným úkonům exekučního správního orgánu, proti kterým se nelze odvolat, může povinný nebo jiná osoba, které z tohoto úkonu vyplývá povinnost, podat námitky.
c) Postavení a úkoly státního zástupce v trestním řízení
Státní zástupce je jednou z osob, která je činná v trestním řízení. Státní zastupitelství bylo zřízeno zákonem č.283/1993 Sb., o státním zastupitelství, ve znění pozdějších zákonů a novel, jako soustava úřadů státu určených k zastupování státu v případech stanovených zákonem. Působnost upravuje i čl. 80 odst. 1 Ústavy.
Úkoly státního zastupitelství (§ 4 zák. 283/1993 Sb., o státním zastupitelství):
je orgánem veřejné žaloby v trestním řízení a plní další úkoly vyplývající z trestního řádu;
vykonává dozor nad dodržováním právních předpisů v místech, kde se vykonává vazba, trest odnětí svobody, ochranné léčení, ochranná nebo ústavní výchova, a v jiných místech, kde je podle zákonného oprávnění omezována osobní svoboda;
působí v jiném než trestním řízení;
vykonává další úkoly, stanoví-li tak zvláštní zákon.
Státní zastupitelství se v souladu se svou zákonem stanovenou působností podílí na prevencí kriminality a poskytování pomoci obětem trestných činů.
Státní zástupce podává jménem státu obžalobu v TŘ a plní povinnosti, které mu ukládá trestní řád. Má mezi subjekty speciální místo. V řízení je činný ve veřejném zájmu. Jen on je oprávněn k podání obžaloby nebo návrhu na potrestání a soud může rozhodnout jen o skutku, který je uveden v žalobním návrhu. Jednou z povinností je i výkon dozoru nad zachováváním zákonnosti v přípravném řízení.
Při výkonu dozoru je státní zástupce oprávněn:
dávat závazné pokyny k vyšetřování trestných činů
vyžadovat od policejního orgánu spisy, dokumenty, materiály a zprávy o spáchaných TČ za účelem prověrky, zda policejní orgán včas zahajuje trestní stíhání a řádně v něm postupuje
zúčastňovat se provádění úkonů policejního orgánu
osobně provést jednotlivý úkon nebo i celé vyšetřování
vracet věc policejnímu orgánu se svými pokyny k doplnění
rušit nezákonná nebo neodůvodněná rozhodnutí a opatření policejního orgánu, která může nahrazovat vlastními
přikázat, aby úkony ve věci prováděla jiná osoba služebně činná v policejním orgánu