Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




Pracovněprávní problematika

DOCX
Stáhnout kompletní materiál zdarma (19.41 kB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOCX.

Dohoda o provedení práce (DPP) upravuje maximálně možný rozsah práce, kterou může zaměstnanec v rámci této smlouvy pro jednoho zaměstnavatele vykonat, na 300 hodin ročně. V dohodě o provedení práce musí být uvedena doba, na kterou se tato dohoda uzavírá. Další povinné náležitosti smlouvy už zákoník práce nezmiňuje. Většinou dohoda obsahuje i druh a místo výkonu sjednané práce a odměnu, která vám za ní připadne. Pokud dohodnutá odměna za práci nepřesahuje částku 10000,- Kč/měsíc nemusí se z ní odvádět zdravotní a sociální pojištění. Částka je pouze zdaněna 15% srážkovou daní.

Dohoda o pracovní činnosti může být sjednána na dobu určitou nebo neurčitou. Rozsah práce nesmí v průměru přesáhnout polovinu maximální týdenní pracovní doby, která je momentálně stanovena na 40 hodin. Průměr je vypočítáván z doby trvání dohody (u dohod na dobu neurčitou max. 52 týdnů, tedy rok). To znamená, že nesmíte po celou dobu trvání dohody o pracovní činnosti pracovat průměrně více než 20 hodin týdně. V dohodě o pracovní činnosti musí být uvedeny sjednané práce, sjednaný rozsah pracovní doby a doba, na kterou se dohoda uzavírá. Zdanění odměny se řídí výší vašeho výdělku a jako v normálním pracovním poměru se z něj odečítá 15% záloha na daň z příjmu. Z příjmu je nutné také odvést zdravotní a sociální pojištění, pokud je příjem vyšší jak 2500/měsíčně. U takto nízkého výdělku je od roku 2018 odváděna srážková daň z příjmu.

Obě dohody se týkají prací mimo pracovní poměr. Jako zaměstnanec nejste chráněni tolik jako pracovník v klasickém pracovněprávním vztahu. Nemáte např. nárok na příplatky za přesčasy, dovolenou, cestovní náhrady nebo odstupné. Obě dohody mohou být kdykoliv předčasně vypovězeny jak ze strany zaměstnance, tak i zaměstnavatele. Při výpovědi je nutné dodržet patnáctidenní výpovědní lhůtu.

Zaměstnavatel a zaměstnanec

Zaměstnavatelem je osoba, pro kterou se fyzická osoba zavázala k výkonu závislé práce v základním pracovněprávním vztahu. Může jím být jak fyzická, tak i právnická osoba.

Zaměstnancem je vždy osoba fyzická, která se zavázala k výkonu závislé práce v základním pracovněprávním vztahu. Pro náš projekt bychom například hledali i zaměstnance s lehčím zdravotním postižením, získali bychom výhodu slevy na dani z příjmu a v neposlední řadě bychom pomohli těmto zaměstnancům najít vhodnou práci k přihlédnutí na jejich omezení.

Zánik či změna pracovního poměru

Zánik nebo změna každého pracovního poměru musí být prováděna vždy v souladu s ustanoveními zákoníku práce. Ten definuje celkem pět způsobů, jak může být pracovní poměr ukončen. Jedná se o tyto způsoby: dohodou, výpovědí, okamžitým zrušením, zrušením ve zkušební době či uplynutím doby, pokud byl sjednán na dobu určitou.

Témata, do kterých materiál patří