Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




Rodinne pravo- pojem, zasady a prameny, vznik a zanik manzelstvi, vztahy mezi manzely, rodice

DOC
Stáhnout kompletní materiál zdarma (34.5 kB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOC.

6. Rodinné právo: pojem, zásady a prameny RP, vznik a zánik manželství, vztahy mezi manžely, rodiče a děti, náhradní výchova a vyživovací povinnosti

POJEM, ZÁSADY A PRAMENY RODINNÉHO PRÁVA

Odvětví rodinného práva tvoří právní normy upravující manželství, vztahy mezi rodiči a dětmi, mezi dalšími blízkými příbuznými, vztahy při náhradní výchově dětí a při jejich sociálně-právní ochraně. Účelem těchto právních norem je ochrana manželství, mateřství, rodiny a zájmů dětí. Účastníci rodinně-právních vztahů mají mezi sebou většinou dlouhodobé osobní a citové vztahy, které patří spíš do oblasti morálky než práva.

Právním základem rodinného práva je zásada solidarity, podle které jsou členové rodiny povinni si vzájemně pomáhat a podle svých možností usilovat o zvyšování hmotné a kulturní úrovně rodiny. Rodinné vztahy sice patří do oblasti soukromého práva, ale státní orgány do nich mohou z vlastní iniciativy zasahovat za účelem ochrany zájmů nezletilých dětí. Účastníci rodinných vztahů většinou nemohou se svými právy a povinnostmi volně disponovat, nemohou se jich vzdát nebo je převádět na jiné osoby, jak to známé z jiných soukromoprávních vztahů. Rodinné majetkové vztahy jsou upraveny normami rodinného práva a normami občanského práva.

Hlavními prameny rodinného práva jsou zákon o rodině a o sociálně-právní ochraně dětí.

VZNIK A ZÁNIK MANŽELSTVÍ

Manželství je trvalé společenství muže a ženy založené zákonným způsobem. Uzavření manželství je veřejný slavnostní obřad, který se uskutečňuje za přítomnosti dvou svědků před státním orgánem (občanský sňatek) nebo před orgánem státem registrované církve (církevní sňatek). Obě formy svatebního obřadu mají stejnou právní závaznost a platí pro ně stejná zákonná pravidla. Snoubenci musí prohlásit, že spolu vstupují do manželství dobrovolně, že jim jsou známy všechny okolnosti vylučující uzavření platného manželství, že znají navzájem svůj zdravotní stav a jak se dohodli o příjmení. Občanský sňatek se uzavírá na úřadu obce, kde se vede matrika pro obvod, v němž má jeden ze snoubenců trvalý pobyt – jsou přístupny výjimky (uzavření manželství v cizině). Každé uzavřené manželství se zapisuje do matriky.

Platné manželství nelze uzavřít:

a) s ženatým mužem nebo vdanou ženou - překážka bigamie

b) s osobou mladší 18 let - překážka nezletilosti, možnost výjimky v 16 letech - těhotenství

c) s osobou zbavenou způsobilosti a osobou duševně nemocnou

d) mezi předky, potomky a sourozenci - překážka příbuzenství = incest

Manželství zaniká smrtí manžela, soudním rozhodnutím o prohlášení za mrtvého nebo rozvodem. Soud může manželství rozvést na návrh jednoho z manželů, soud přitom bere v úvahu příčiny rozvratu manželství. Při rozvodu rodičů nezletilého dítěte se rozhoduje současně o jejich právech a povinnostech k dítěti. Hlavním účelem manželství je založení rodiny a řádná výchova dětí.

Témata, do kterých materiál patří