Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




Ústava, legislativní proces v ČR, stát a jeho znaky, formy vlády - Charakteristika, jejich vývoj, členění

DOCX
Stáhnout kompletní materiál zdarma (39.61 kB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOCX.

Typy státu podle uspořádání:

  • Unitární stát - označení pro stát s jednotnou soustavou státních orgánů,
    s jednotným právním řádem a nedělitelným územím. (např. my, Polsko, Francie, Španělsko, Portugalsko, Čína,…)

  • Federace - je typ státního zřízení, kdy jde o složený stát, skládající se ze členských států. Státní moc je ve federaci rozložena mezi federální orgány a orgány členských států. Právním základem federace je ústava, je zde dvojí občanství a právní akty federace jsou přímo závazné pro osoby. (např. USA, Rakousko, Německo,…)

  • Konfederace - je spolek nebo sdružení, zpravidla mezi státy. Podle státoprávní teorie lze konfederaci definovat jako volný svazek států, jehož členské státy zůstávají subjekty mezinárodního práva. (např. EU)

Stát a jeho znaky

Je forma politické organizace lidské společnosti, která sdružuje obyvatele určitého území v právní celek. Státní moc je nezávislá a neodvozená od žádné jiné. Vnitřní i vnější záležitosti si řeší každý stát sám.

Svrchovanost – je právo vykonávat neomezeně moc na území státu, které má každý stát. Svrchovanost znamená, že politický subjekt (stát, kraj, obec) rozhoduje s konečnou platností
a závazně o svých záležitostech.

Organizace - je skupina lidí, kteří se sjednocují za účelem společných zájmů a cílů v ucelenou
a seknutou jednotu. Tato jednota se vyznačuje vnitřním řádem – ústava, formulování společenské vůle a její realizace, disciplína, tresty a strukturou a systémem orgánů – jsou vybavené příslušnými prostředky.

Orgán je zvláštním způsobem vytvořená organizace (volbou, jmenováním). Orgán realizuje funkce organizace dovnitř i na venek. K tomu je vybaveno příslušnými prostředky.

Teorie vzniku státu:

Okolnosti a podmínky vzniku státu se lišili. Stát v minulosti mohl vzniknout násilným podmaněním jiných kmenových společenství, jinde růstem počtu obyvatelstva a jeho soustřeďování do větších sídel a spojování do územních celků.

Teorie smluvní – stát vznikl smlouvou, na základě, které se lidé zorganizovali a vytvořili stát. Každý člověk se přitom musel vzdát části své suverenity ve prospěch celku.

Teorie náboženská – stát vznikl a existuje jako boží vůle a odráží v sobě boží dokonalost – Starověký Egypt.

Teorie patriarchální – stát vznikl postupným rozšiřováním rodiny.

Teorie mocenská – chápe stát jako vládu silnějšího nad slabšími. Předpokládá, že lidé jsou od malička náchylní k vládnutí a ovládání.

Teorie násilí – vysvětluje stát jako produkt síly.

Znaky státu

Zvláštní veřejná moc – státní moc

Moc = schopnost určovat chování jiných

Státní moc – druh veřejné moci

Ve státě veřejnou moc nevykonává společnost jako celek. Zvláštně od společnosti oddělená a nad společnost postavená instituce – státní mechanismus.

Témata, do kterých materiál patří