Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




Úvod do obchodního práva

DOCX
Stáhnout kompletní materiál zdarma (105.57 kB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOCX.

Práva společníků

  1. Právo na podíl na zisku – podmínkou je vytvoření zisku společnosti. Rozhodnutí o rozdělení dělá valná hromada a rozhoduje i o způsobu výplaty zisku. Podíl na zisku musí být splacen do 3 měsíců od rozhodnutí valné hromady. Lze vyplácet i zálohy na podíl na zisku, ale musí být provedena mezitímní účetní závěrka.

  2. Právo na vypořádací podíl – vzniká ve fázi trvající existence společnosti. Jestliže některý společník opouští společnost bez právního nástupce, vzniká uvolněný obchodní podíl. Ten společník má tedy právo na vypořádací podíl.

  3. Právo na podíl na likvidačním zůstatku – vzniká v případě zániku obchodní korporace, valná hromada rozhodla o zrušení společnosti likvidací. Tento likvidační podíl se rozdělí nejprve do výše, jaká byla jejich vkladová povinnost.

  4. Právo podílet se na řízení společnosti - společník řídí společnost prostřednictvím valné hromady. Celá organizace a úprava hlasování společníka ve valné hromadě je stanovena ve společenské smlouvě.

  5. Právo na informace – společník má právo nahlížet d účetních dokladů a různých dokumentům, prostřednictvím jednatele. Jednatel má povinnost zodpovídat se společníkovi a nechat ho nahlížet do dokumentů. V případě že jednatel nechce komunikovat se společníkem, jednatel je odvolán. Společník má právo na informace i prostřednictvím jiné osoby (advokát, právník, auditor).

  6. Právo na společnickou žalobu – společník podá žalobu jménem společnosti a jednatel musí dokázat, že nezpůsobil tu újmu na společnosti.

  7. Minoritní práva (ochrana menšiny) – vztahují se na společníky, kteří mají vklady min. ve výši 10% základního kapitálu. Požádá o svolání jednatele o svolání valné hromady, když jednatel nesvolá, společník má právo svolat valnou hromadu sám.

Povinnosti společníků

  1. Vkladová povinnost – zákonem stanovená není, je stanovena společenskou smlouvou, ve které si společníci stanoví, jakou budou mít svojí vkladovou povinnost vůči společnosti. Zároveň si určí, který společník bude co vkládat (peněžitý, nepeněžitý vklad). Nepeněžitý vklad musí být vložen před zápisem do obchodního rejstříku. Peněžitý vklad musí společník splatit nejpozději, jak je určeno ve spol. smlouvě, ale nejpozději do 5 let od vzniku společnosti. Opozdí-li se společník se splátkou vkladu, uhradí společnosti úrok z prodlení. Pokud je společník v prodlení s, nesmí vykonávat hlasovací právo a k jeho hlasu se nepřihlíží.

  2. Příplatková povinnost – může stanovit spol. smlouva, musí o tom rozhodnout opět valná hromada. Slouží k tvorbě vlastního kapitálu společnosti, tzn. společník přináší společnosti svým příplatkem další zdroj financování. Tahle příplatková povinnost není ve výpisu z obch. rejstříku.

  3. Zákaz konkurence – vztahuje se na jednatele (ze zákona) a může se vztahovat i na společníky (podle spol. smlouvy).

  4. Povinnost loajality – společník by se měl chovat čestně a řídit se společenskou smlouvou.

Témata, do kterých materiál patří