Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




Vlastnické právo - Vlastnictví, spoluvlastnictví, společné jmění manželů

DOCX
Stáhnout kompletní materiál zdarma (24 kB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOCX.

  • podílové spoluvlastnictví

  • společné jmění manželů – to může vzniknout pouze mezi manžely

Podílové spoluvlastnictví:

  • Podíl vyjadřuje míru jakou se, spoluvlastníci podílejí na právech a povinnostech vyplývajících ze spoluvlastnictví ke společné věci → z toho vyplývá, že podíl nevyjadřuje část věci, ale podíl na užívání.

  • Spoluvlastníci podíly jsou stejné, pokud není smlouvou stanoveno jinak. Správních úkonů jsou povinni a oprávněni všichni spoluvlastníci společně a nerozdílně. Vystupují společně, jako jeden vlastník vůči jinému subjektu.

  • Hospodaření se společnou věcí rozhodují spoluvlastníci většinou hlasováním, podle velikosti podílů.

  • Při rovnosti hlasů, nebo když se nedohodnou, rozhodne soud.

  • Při převodu spoluvlastnického podílu mají spoluvlastníci předkupní právo. To ovšem neplatí, pokud by se jednalo o osobu blízkou.

Pro obsah podílového spoluvlastnictví jsou důležité 3 skupiny vztahů:

  • Vzájemný vztah mezi spoluvlastníky - zde je rozhodující velikost podílu jednotlivých spoluvlastníků která určuje do jaké míry se spoluvlastníci podílejí na právech a povinnostech vyplívající ze spoluvlastnictví při hospodaření se společnou věcí je rozhodná většina počítaná podle výše podílu.

  • Vztahy při úkonech týkající se společné věci – zde jsou všichni spoluvlastníci oprávněni a povinni společně a rozdílně (solidárně).

  • Vztahy při převodu spoluvlastnického podílu – dělí se podle vztahů převádějícího spoluvlastníka a nabyvatele, spoluvlastník může převést svůj podíl na blízké osoby bez omezujících podmínek, jde-li o převod na jiné vzniká ostatním spoluvlastníkům předkupní právo.

Zánik podílového spoluvlastnictví:

Musí dojít k zániku podílového spoluvlastnictví.

  • Dohodou – pokud je předmětem nemovitost musí být dohoda písemná, každý spoluvlastník je povinen vydat ostatním spoluvlastníkům písemné potvrzení o tom jak se vypořádal s ostatními.

  • Soud – je to na návrh některého spoluvlastníka pokud nedojde k dohodě. Soud přihlédne k velikosti podílu a účelnému využité věci. Pokud nelze věc rozdělit – přikáže za přiměřenou náhradu jednomu nebo více spoluvlastníkům pokud by nikdo nechtěl, nařídí její prodej a výtěžek rozdělí podle podílů. Ke zrušení může dojít dohodou nebo rozhodnutí soudu a musí po něm následovat vypořádání.

Společné jmění manželů:

  • SJM tvoří majetek který jeden z manželů nebo oba manželé společně nabyli za trvání manželství do SJM patří i závazky jež některému z manželů nebo oběma manželům vznikly za trvání manželství s výjimkou závazků týkajících se majetku, který náleží výhradně jednomu z nich. Za trvání manželství může být SJM zúženo nebo rozšířeno smlouvou uzavřenou formou notářského zápisu - lze měnit rozsah majetku a závazku nabytých budoucnosti. Předmětem mohou být jednotlivé hodnoty či závazky.

  • U nemovitosti nabývá tato smlouva účinnosti až vkladem do katastru. Manželé také mohou vyhradit zcela nebo zčásti vznik SJM ke dni zániku manželství kromě věcí tvořících obvyklé vybavení domácnosti takto lze upravit i před uzavřením manželství. SJM užívají a udržují manželé společně stejně tak závazky plní společně a nerozdílně. Obvyklou správu může vykonávat každý z nich v ostatních záležitostech je třeba souhlasu obou manželů. Z právních úkonů jsou oprávněni a povinni oba společně a nerozdílně.

Témata, do kterých materiál patří