Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




Otázka č. 2

DOCX
Stáhnout kompletní materiál zdarma (21.65 kB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOCX.

4 .LABORATORNÍ A PŘIROZENÝ EXPERIMENT

Metoda experimentu (pokusu) umožňuje zkoumat duševní jevy v záměrně vytvořených podmínkách. Pomocí této metody můžeme příslušný psychologický jev záměrně vyvolat, a to opakovaně. Dále je možno měnit podmínky jeho průběhu a velmi přesně, různými přístroji, zaznamenávat získané výsledky. Většina psychologických experimentů se provádí ve zvláštních psychologických laboratořích (tzv. laboratorní experiment). Někdy se používá tzv. přirozený experiment, při němž se psychologické jevy zkoumají v přirozených podmínkách (např. rozsah zapamatování u dětí při hře ,,na obchod“, kdy se dětem přikáže ,,koupit“ určitý počet předmětů).

5.SOCIOMETRICKÁ METODA

Určitou obměnou přirozeného experimentu je sociometrická metoda, která se používá při zjišťování vzájemných vztahů v kolektivu, např. na nemocničním pokoji. Na základě vhodných otázek (např. ,, Kdybyste si mohl vybrat do pokoje spolupacienta, koho z těch, kteří s vámi sdílejí pokoj, byste vyloučil a koho ze sousedních pokojů přijal?“) každý člen kolektivu volí nebo odmítá některého, resp. některé členy kolektivu, kteří mu nejvíc vyhovují nebo nevyhovují.

6.ROZBOR VÝSLEDKŮ ČINNOSTI

Poznávat psychiku umožňuje také rozbor výsledků činnosti člověka (např. výsledků jeho práce, deníků, kreseb amodelování, ručních prací apod.) tak se například v psychologii zkoumají získané dovednosti a návyky, speciální schopnosti, úroveň duševního vývoje, ideály, postoje, konflikty atd.

7.ŽIVOTOPIS

K lepšímu poznání psychiky člověka psychologie často studuje průběh jeho dosavadního života, např. jeho úspěchy, neúspěchy, životní podmínky, významné události, zážitky atd. (tzv. metoda životopisu). Tento postup je základem anamnézy. Umožňuje zjistit například příčiny poruch chování a vývoje, vzniku a utváření určitých vlastností osobnosti, příčiny určitých chorob atd.

8.PSYCHOLOGICKÉ TESTY

Zvláštní skupinu psychologických výzkumných metod představují psychologické testy. Jimi se dají například zjistit intelektové schopnosti, osobní vlastnosti a další.

Z uvedených psychologických výzkumných metod využívá střední zdravotnický pracovník při výkonu svého povolání hlavně rozhovor a pozorování. Dále mohou být prospěšné a vhodné i životopisné metody (anamnéza), kterými může zjistit okolnosti a činitele, které způsobily vznik současného stavu pacienta a které svými dozvuky i momentálně působí záporně na jeho psychiku. Jejich znalost pomáhá eliminovat jejich vliv.

Další uvedené výzkumné metody a techniky (zvláště psychologické testy) jsou přístupné jen odborně školeným psychologům.

Novorozenecké období

Zralý a nezralý novorozenec

Zanovorozence je označováno dítě od narození do 28. dne po porodu.

Témata, do kterých materiál patří