Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




Otázka č. 2

DOCX
Stáhnout kompletní materiál zdarma (21.65 kB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOCX.

Dítě, které se narodilo v termínu porodu (plus minus 14 dní), je označováno jako zralé. Zralý novorozenec má tyto znaky:

• váha: 3000 - 3500 g, délka: 48 - 50 cm;

• nehty přesahují konce prstů;

• pokožka těla dítěte je růžová;

• dítě má dobrou termoregulaci, dokáže si udržet stálou tělesnou teplotu;

• dítě má klidný a spokojený výraz ve tváři.

Dítě, které se narodí více než 14 dní před předpokládaným termínem porodu, se označuje jako novorozenec nezralý. Má tyto znaky:

• váha: pod 2500 g, délka: méně než 48 cm

Chování novorozence

Po narození dítě během prvních dní hodně spí (kolem 20 hodin denně). Jeho spánek je ale zprvu málo konsolidovaný (je rozdroben do většího počtu kratších úseků). Děti po porodu ubývají na váze, jedná se o tzv. fyziologický váhový úbytek, který může činit až 7 % porodní hmotnosti novorozence.

První mateřské mléko se nazývá mlezivo (kolostrum) a je méně kaloricky hodnotné, je však důležité pro ochranu novorozence proti infekci.

První stolice novorozence se nazývá smolka (mekonium) a je potvrzením průchodnosti trávicího traktu dítěte. Během novorozeneckého období si na sebe postupně matka s dítětem zvykají a adaptují se na sebe navzájem, sbližují se a poznávají se.

Kromě spánku a plné vigility lze však u novorozence zaznamenávat přechodné stavy a stav vzrušení (projevovaný křikem) . T. Brazelton (1987) popisuje šest základních behaviorálních stavů dítěte:

hluboký spánek - pravidelný dech, zavřené oči, nízký tonus;

lehký spánek - oční pohyby, nepravidelný dech;

dřímota - přechodný stav mezi spánkem a bděním;

klidný bdělý stav - otevřené oči, naslouchá;

aktivní bdělý stav - pohybová aktivita;

pláč - nepravidelný dech, vysoký tonus.

Novorozenec má vyvinuty všechny základní nepodmíněné reflexy – hledací, sací, polykací, vyměšovací, obranný, orientační, úchopový, polohový. Ty mu umožňují vyrovnat se s požadavky nového životního prostředí.

Vyspělejší než se dříve předpokládalo jsou smysly novorozence:

• zralý novorozenec rozlišuje dobře základní tvary a barvy, přitažlivým objektem je pro něj lidský obličej; zraková ostrost je menší, je zapříčiněna nezralostí nervových drah;

• sluch - novorozenec preferuje vyšší ženský hlas, dítě odliší hlas matky od hlasu cizí ženy;

• hmat, chuť, čich jsou vyvinuty velice dobře, dítě pozná matku čichem.

Schopnost novorozence učit se

Zralý novorozenec je schopen učit se – hledá souvislosti v okolí a získává z nich zkušenost. To, co se naučil, je novorozenec schopen uchovat i déle jak 24 hodin. Učí se aktivně vyhledávat příjemné a vyhýbat se nepříjemnému. K učení dochází nejlépe:

• ve spolupráci s dospělým; ten se musí dítěti aktivně věnovat s nerozdělenou pozorností (věnuje se jen dítěti a ničemu jinému) a reagovat na jeho chování;

Témata, do kterých materiál patří