Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




Otázka č. 6

DOC
Stáhnout kompletní materiál zdarma (44 kB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOC.

Citové stavy – Citovými stavy nazýváme dlouhotrvající a ne příliš intenzivní prožívání vlastního subjektivního stavu. Citový stav se většinou označuje pojmem nálada. Základní charakteristika citového stavu je, že na delší dobu ovlivňují ostatní prožívání, jednání a chování člověka. Typické citové vztahy vznikají v konfliktních situacích. (V konfliktu rozhodování, frustrace, deprivace a stresu). Frustrace – překážka na stanoveném cíli, překážka působí rušivě na uspokojení potřeby a dosažení cíle a aktivizuje tzv. obranné frustrační mechanismy. Deprivace – dlouhodobé strádaní, zanechává trvalý následek. K deprivaci dochází tehdy, když základní potřeby jsou uspokojovány na úrovni existenčního minima nebo klesají i pod tuto úroveň. Stres – tíha, tlak, nátlak, stav psychické zátěže, který vzniká vlivem nějakého rušivého faktoru na člověka během uspokojování potřeby nebo dosahování cíle a svým tlakem ztěžuje uspokojení potřeby nebo dosažení cíle.

Citové vztahy:

Citovými vztahy nazýváme prožívání subjektivního vztahu k předmětům zvláštní hodnoty nebo k sobě samému, přičemž povaha prožívaného vztahu má obyčejně dlouhodobější ráz. K základním druhům citových vztahů patří: sympatie – antipatie, láska – nenávist.

City společenského vědomí – vyšší city:

Za vyšší city, označované jako city společenského vědomí, považujeme city, které vznikají v průběhu socializace člověka a podílejí se na vytváření jeho společenského vědomí, jsou součástí. K základním druhům vyšších citů patří city intelektuální, estetické, etické a sociální.

Intelektuální city: jsou stavy, které člověk prožívá při poznávací činnosti. (Např. cit zvědavosti, přesvědčení, pochybování o správnosti poznání, cit nedůvěry).

Estetické city: jsou stavy, které člověk prožívá při hodnocení působících podnětů z hlediska jejich krásy. (Např. cit směšného, satirického, odporného, ošklivého, harmonického).

Etické city: jsou stavy, které člověk při dodržování nebo porušování morálních principů u sebe samého nebo u jiných lidí. (Např. cit morálního rozhořčení, cit viny nebo neviny, cit křivdy).

Sociální city: jsou stavy, které prožíváme ve styku s druhými lidmi nebo společenskými skupinami. (Např. cit lidské důstojnosti, cit družby, bratrské city).

6B Hospitalizované dítě, adaptace na hospitalizaci

Návštěva zdravotnického zařízení u většiny dětí vyvolává nejistotu, strach, nedůvěru neboť zde získávají zkušenosti s nezbytnými bolestivými zákroky. Reakce dítěte ve zdravotnickém zařízení jsou zejména v útlém věku závislé především na jeho vrozených temperamentových vlastnostech, které později mohou být ovlivněny výchovou. V poslední době je uplatňována zásada společného přijetí maky s dítětem. Dítě se obvykle dříve uklidní, léčení může probíhat lépe a rychleji. Zvláštní pozornost je potřeba věnovat prevenci proti hospitalismu. Tato reakce na hospitalizaci se řadí do tří stádií, a to: stadium protestní, stadium zoufalství, stadium odpoutávání se od matky.

Témata, do kterých materiál patří