Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




Otázka č. 7

DOC
Stáhnout kompletní materiál zdarma (46 kB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOC.

7. Představivost a fantazie

PŘEDSTAVA: je psk.proces který názorně zobrazuje předmět nebo děj, jež nepůsobí v přítomném okamžiku na naše smyslové orgány. Svým obsahem se shoduje s vjemem, avšak na rozdíl od vjemu je představa méně přesná, méně zřetelná a je přelétavá. Zvláště děti a umělci mají velmi živé představy.

- podle druhů analyzátorů a podle forem vnímání rozlišujeme představy zrakové, sluchové, čichové, pohybové.

- fyziologické procesy při vnímání a zapamatování zanechávají v nervových buňkách určité stopy, které pak umožňují vybavení i přetváření představ. Vybavování představ je provázeno změnami FF, které se podobají těm, jež nastává při skutečné situaci (představa zkoušky může vyvolat bušení srdce, citrón = stažení svalů obličeje a k slinění)

Když jedna představa vyvolá druhou říkáme, že jsou představy spojeny asociací.

ASOCIACE znamená spojení představ nebo jiných psk. jevů.

  • nejčastější druh asociace je podle dotyku další druh asociace je podle podobnosti (při setkání s cizím člověkem si vybavíme našeho známého) Asociace se vysvětlují tvořením podmíněných reflexů a jejich soustav

  • různí lidé mají spojeny se stejným slovem různé představy a city, toho se využívá v některých psychologických metodách k poznání individuálních rozdílů mezi lidmi.

  • Vzpomínková představa je odlišná od představ fantazie, vzpomínková (=představa paměti) reprodukuje něco, co jsme vnímali

FANTAZIE: je psk. proces, který vytváří relativně nové představy. Není to vytváření z ničeho, základem je naše zkušenost, vjemy, vzpomínkové představy, ale ty jsou pozměněny, popřípadě se kombinují do takových celků, které se ve skutečnosti nevyskytují. Vzpomínkové představy nejsou od fantazie odděleny, i vzpomínky jsou ve srovnání s vnímanou skutečností pozměněné

Rekonstrukční fantazie - vytváření představy podle slovního popisu nebo schematického znázornění.

Tvůrčí fantazie - vytváření nových představ. Může se uplatnit v umělecké tvorbě či při technických vynálezech, ale i zařizování bytu. Lidé vybavení tímto druhem fantazie vnesou do kterékoli činnosti něco nového, vlastního, originálního.

Bezděčná a záměrná fantazie - záměrná se řídí vědomým záměrem, cílem (představit si šaty podle nákresu), bezděčná nemá takové usměrnění, představy se vybavují samy. Bezděčná probíhá zvlášť výrazně při snění v bdělém stavu nebo ve spánku.

Snění v bdělém stavu bývá pokračováním skutečných událostí. Někdy je to vytváření neskutečného světa, do kterého člověk utíká a v němž jsou vyřešeny jeho problémy a splněné přání.

Snění ve spánku se podobá snění v bdělém stavu, bývá však ještě víc nerozumné. To proto, že ve spánku většina nejvyšších částí nervstva jsou v útlumu, chybí kontrola psychické činnosti. Sny se zdají každému člověku, a to několikrát za noc ale vyprávět je umí jenom tehdy, když se mu zdály krátce před probuzením.

Témata, do kterých materiál patří