Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




Psychologie jako věda

DOCX
Stáhnout kompletní materiál zdarma (134.63 kB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOCX.

Rozhovor

  • nejvíce používaná metoda, spočívá v dotazování

  • individuální a skupinový

  • standardizovaný a nestandardizovaný

Dotazník

  • soustava otázek sloužící k hromadnému zkoumání

  • otevřené (volná odpověď) a uzavřené otázky (výběr z možností)

Experiment

  • vědecká metoda, kde experimentátor vědomě zasahuje do podmínek a vlivů na zkoumanou osobu tak, aby se z toho daly utvořit souvislosti

  • př. experiment apatický svědek a efekt přihlížejícího

Explorační metody

  • sociálně-psychologické výzkumné metody sloužící ke sběru dat

  • např. : sociometrie (zjišťuje vztahy mezi členy malých soc.skupin), obsahová analýza (zkoumá výskyt určitých témat v médiích a jinde), sémantický diferenciál (měří význam různých objektů a jejich srovnání), ..

Psychodiagnostické metody

  • soubor metod popisující úroveň člověka, jeho osobnosti, vlastností, aktuální stav, příznaky, potencionální možnosti dalšího rozvoje

  • ke sběru dat se využívají např. : výkonové testy, testy osobnosti, analýzy slovních projevů, pozorování, rozbory výsledků činností,…

Obecná psychologie se zabývá psychickými jevy. Psychické jevy dělíme na procesy, obsahy, stavy. Psychické procesy vedou ke vzniku psychických obsahů a jsou dynamické a krátkodobé. Např. vnímání, myšlení, zapomínání. Psychickými obsahy jsou vjemy, myšlenky, vzpomínky, pocity, sny. Stavy jsou déle trvající a lze je dělit na dočasné a trvalé – dočasné jsou nálady a fyziologické stavy a trvalý je celkové duševní nastavení jedince.

Historie

H. Ebbinghaus v roce 1908 poznamenal, že psychologie má dlouhou minulost, ale krátkou historii. Lidé se však o psychologické poznatky zajímali už od pradávna a během 18. a 19. století byla provedena řada výzkumů, které je možné označit jako psychologické[5] Jako samostatná věda se pak psychologie pod vlivem přírodních věd vydělila z filozofie ve druhé polovině 19. století. Proto jsou dodnes v psychologii patrná dvě hlavní paradigmata, a to duchovědné (spíše filozofické) a přírodovědné (objektivistické, experimentálně podložené a odvozené spíše z věd přírodních).

Do poloviny 19. století byla psychologie součástí filozofie. Za jejího zakladatele ve filozofických vědách byl považován Aristoteles (384–322 př. n. l.). Jeho výzva adresovaná člověku a prostupující podstatnou část jeho psychologického myšlení je: „Staň se, čím jsi.“ Vědecká psychologie, snažící se o kauzální výklad psychických jevů a přírodovědně orientovaná, se mohla rozvinout díky fyzice, fyziologii, evoluční biologii, atomismu, kvantifikujícím a laboratorním přístupům včetně přístrojových prostředků, použitým k řešení vědeckých problémů.

Počátky vědecké psychologie jsou obvykle datovány rokem 1879, kdy Wilhelm Wundt založil první psychologickou laboratoř na univerzitě v Lipsku v Německu. Wundt se při své práci do vysoké míry opíral o introspekci (pozorování a zaznamenávání povahy svého vlastního vnímání, myšlení a cítění). Vznik laboratoře měl takový význam, protože v té době určovaly experimentální disciplíny (zejména přírodovědné) co je vědní a co ne. Chtěla–li se psychologie stát uznanou vědou, musela i ona prokázat, že je schopna pracovat experimentálně, v laboratoři. Laboratorní práce nabízela záruku, že objektivní metodou budou získány poznatky, spolehlivě ověřitelné a opakovatelné podobně jako je tomu v chemii, fyzice nebo filozofii.

Témata, do kterých materiál patří