Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




Socialni kontrola, jeji systemy a prostredky

DOC
Stáhnout kompletní materiál zdarma (53.5 kB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOC.

8. Sociální kontrola, její systémy a prostředky

PODSTATA SOCIÁLNÍ KONTROLY

Smyslem sociální kontroly je, aby se lidé chovali podle daných norem. Rozdělení sociologie na sociální statiku a dynamiku v sobě skrývá základní existenční problém každé společnosti: Jak kontrolovat rozvoj, aby se nezbořil, ale naopak posílil sociální řád? Základem a předpokladem každé kontroly je řád (utříděnost), protože chaos kontrolovat nelze. Každá organizace má v sobě kontrolní mechanismus, od samého počátku zkoumá, jak by měla kontrolovat své členy, aby jejich chování a myšlení bylo v nejlepším zájmu organizace. Řás vnášejí do společenského života společenské instituce a organizace, které jsou v první řadě kontrolními mechanismy.

Společenské instituce představují legitimní tzv. společensky uznané vzory chování sloužící k uspokojování lidských potřeb. Chceme-li vzdělání, musíme do školy.

Společenské organizace jsou realizací poslání instituce. Jsou zakládány v rámci společenských institucí a plní vůči potřebám lidí a společnosti konkrétní praktické funkce.

I u organizací a institucí je kontrola také nezbytná. Základem teorie sociálních rolí je přesvědčení, že má-li být člověk považován za normálního je povinen jednat a chovat se tak, aby to odpovídalo jeho pozici ve skupině či společnosti a tak jak je od něho očekáváno.

Všudypřítomnost sociální kontroly ve společnosti není náhodná. Pokud společnost nekontroluje myšlení a chování svých členů, nemá šanci na přežití. Kontrola je velice důležitá z hlediska chodu společnosti.

PETR BERGER A JEHO DEFINICE SOCIÁLNÍ KONTROLY

Podstatu sociální kontroly vyjádřil Petr Berger ve své knize Poznání do sociologie. Sociální kontrola se vztahuje k různým prostředkům, které společnost používá pro udržení svých vzpurných členů v řadě. Žádná společnost nemůže existovat bez sociální kontroly. Metody a prostředky sociální kontroly se mění podle účelu a charakteru dané situace. V každém případě má kontrolní mechanismus za úkol vyloučit nežádoucí osoby a povzbudit ostatní.

SYSTÉMY SOCIÁLNÍ KONTROLY

Systémy sociální kontroly si můžeme představit jako řadu koncentrických kruhů, v jejichž středu, v místě největšího tlaku stojí každý člověk. Každý systém sociální kontroly na člověka pomocí odměn a trestů vyvíjí různě intenzivní tlak a nutí ho, aby myslel, jednal a choval se určitým způsobem. Kontrolních systémů je celá řada, přičemž za nejdůležitější považujeme: právo, morálku, náboženství, ideologii, povolání a rodinu.

Kontrolní systémy můžeme seřadit podle různých kritérií, toto schéma je seřazeno podle míry obecnosti, tzn. na jak velkou část společnosti působí. Je nutné mít na paměti, že jednotlivé kontrolní systémy jsou vnitřně provázány a vzájemně se doplňují.

Témata, do kterých materiál patří