Socialni kontrola, jeji systemy a prostredky
Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOC.
5. POVOLÁNÍ
Povolání jako systém sociální kontroly se vztahuje jen na své nositele. Každé povolání kontroluje myšlení, jednání a chování svých členů dvojím způsobem, prostřednictvím formálních a neformálních požadavků, které musí nositel povolání splnit. Mezi formální požadavky patří např. vzdělání, kvalifikace, délka odborné praxe atd. K těmto požadavkům přistupují ještě konkrétní, specifické požadavky zaměstnavatele. Mezi neformální požadavky, které musí každý nositel splnit, patří i požadavky kolegů a spolupracovníků. Každé povolání s sebou přináší určitý kód chování, jehož nedodržení má stejně dramatické následky jako porušení formálních požadavků. Čím je povolání složitější a náročnější, je i mravní kodex striktnější. Sociální kontrola povoláním je důležitá i proto, že naše zaměstnání do značné míry rozhoduje o tom, co člověk smí dělat ve většině ostatních životních činností (přátelé, oblečení, bydlení, auto, dovolená).
6. RODINA
Nelze předpokládat, že se jedná o nejslabší kontrolní systém proto, že nedisponuje formálními kontrolními prostředky. Naopak. V rodině probíhá soukromý život. V rodině má většina lidí své nejdůležitější sociální svazky. Proto nesouhlas, výsměch či pohrdání má v této intimní skupině neskonale ničivější dopad. Tuto kontrolu v neposlední řadě posiluje i fakt, že člověk si životního partnera a nejlepší přátele volí v aktech, které znamenají jeho podstatné sebedefinování. Jeho nejintimnější vtahy jsou ty, na které nejvíce spoléhá a podporují nejdůležitější prvky jeho vlastní představy o sobě. Riskovat desintegraci těchto vztahů znamená tedy riskovat ztrátu sama sebe.
PROSTŘEDKY SOCIÁLNÍ KONTROLY
a) SOCIALIZACE
je univerzální kulturní prostředek zajišťující kontrolu myšlení, chování a jednání člověka. Tímto procesem prochází každý lidský tvor, má-li se stát sociální a kulturní bytostí. Kontrolní a dohlížecí mechanismy jsou zabudovány přímo v podstatě každé kultury. Cílem socializace je zformovat takovou bytost, která se i o samotě bude chovat tak, jako by byla pod stálým dohledem ostatních. Toho lze dosáhnout jen tehdy, přijme-li jednotlivec za své nejen vědění, ale i hodnoty, normy a měřítka své kultury. Socializace utváří způsob jednání a formuje tendence k reagování v různých situacích. Teprve díky socializaci se biologický tvor stává bytostí schopnou chovat se jako člen určité společnosti. Socializace nás formuje, aniž bychom si to uvědomovali. Kdyby byla sociologie 100%, nepotřebovali bychom další prostředky sociální kontroly.
Socializace z hlediska sociální kontroly vývoje společnosti s sebou přináší dva základní problémy:
a) Bez uspokojivé socializace není člověk schopen vstupovat do běžných sociálních styků a komunikací. Vznikají sociálně narušení jedinci, kteří nedokážou respektovat normy běžného soužití a zapojovat se do kolektivních akcí.