Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




Digital Video Broadcasting - Terrestrial DVB-T, pozemní digitální vysílání, Set Top Box, digitální televize, digitalizace vysílání, doplňkové služby (EPG, MHP)

DOC
Stáhnout kompletní materiál zdarma (789 kB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOC.

Obr. 8 - Vývojový diagram zvukového kodéru MPEG Audio Layer 2

Na závěr této kapitoly poznamenejme, že do systému DVB-T byl v rámci požadavku Austrálie adaptován jako druhý i systém kódování zvuku AC-3 používaný v americkém systému digitální televize ATSC. Systém AC-3 byl vyvinut společností Dolby Laboratories a je známý také pod názvem Dolby Digital. V tomto systému jsou podobně jako u zvukového kódování MPEG povoleny vzorkovací frekvence 32 kHz, 44,1 kHz, 48 kHz, celá řada bitových toků od 32 až po 640 kbit/s a několik konfigurací pro jeden až pět reprodukčních kanálů.

2.5 Skladba multiplexu MPEG 2►Kódovaný bitový tok jedné programové složky (obraz, zvuk, data) tvoří elementární tok, který se po uspořádání do paketů nazývá paketizovaný elementární tok PES (Packetised Elementary Stream). Každý PES přenáší kromě vlastních dat důležité informace o obsahu paketu a synchronizační informace (tzv. časová razítka DTS a PTS) v hlavičce paketu. Délka paketu PES je typicky do 64 kbajtů, ale může být i větší. Časová razítka umožňují dekodéru správně dekódovat obrazový tok ze snímků I, P a B.

Kódovaný videosignál jednoho televizního programu multiplexovaný v programovém multiplexu s odpovídajícími zvukovými a datovými signály tvoří programový tok.

►Několik programových toků multiplexovaných v transportním multiplexu tvoří transportní tok TS (Transport Stream), viz obr. 10. Transportní tok se přenáší po paketech délky 188 bajtů. Každý transportní paket začíná hlavičkou o minimální délce 4 bajty, první z nich má hexadecimální hodnotu 47 a slouží k synchronizaci. Velmi významnou roli hraje identifikace paketu PID (Packet Identification), což je číslo používané k identifikaci jednotlivých programů a také k identifikaci paketů každé dílčí programové složky. Hodnoty PID jednotlivých programů transportního toku se přenášejí v tabulce PAT (Program Association Table), jejíž paket má vždy hodnotu PID = 0 (obr. 9). Každý PID z tabulky PAT identifikuje velmi důležitou tabulku PMT (Program Map Table), která se přenáší v jednom paketu a je referenční pro jeden program. V tabulce PMT jsou uvedeny hodnoty PID jednotlivých dílčích složek (obraz, zvuk, data) daného programu. V příkladu na obr. 9 má program 1 hodnotu PID = 22 a program 2 hodnotu PID = 33. Hodnota PID = 22 definuje tabulku PMT pro program 1. V této tabulce jsou uvedeny hodnoty PID pro obrazový signál (PID = 54) a pro dva zvukové signály programu 1 (PID = 48, PID = 49). Podobně jsou v tabulce PMT programu 2 (PID = 33) definovány hodnoty PID pro obrazový a zvukové signály tohoto programu.

Obr. 9 - Skladba transportního multiplexu podle standardu MPEG 2

Střídání jednotlivých paketů ve výsledném transportním toku je naznačeno ve spodní části obrázku. Konstantní hodnotu PID = 1 má důležitá tabulka podmíněného přístupu CAT (Conditional Access Table). Podmíněný přístup CA hraje v digitální televizi důležitou roli a umožňuje příjem určitých programů jenom těm divákům, kteří je mají předplacené. Používají se dva způsoby předplacení: buď měsíčním předplatným na všechny pořady daného programu, nebo zaplacením vždy pouze vybraného pořadu (pay-per-view). Z hlediska standardizace se podmíněný přístup realizuje v oblasti multiplexu MPEG 2, standardizován je ale na úrovni DVB.

Témata, do kterých materiál patří