Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




Digital Video Broadcasting - Terrestrial DVB-T, pozemní digitální vysílání, Set Top Box, digitální televize, digitalizace vysílání, doplňkové služby (EPG, MHP)

DOC
Stáhnout kompletní materiál zdarma (789 kB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOC.

Modulace OFDM má několik zásadních předností:

  • umožňuje provoz tzv. jednofrekvenčních sítí (SFN), tj. sítí, kdy více vysílačů vysílá na jediném společném kmitočtu a vzájemně se svými výkony doplňují

  • je téměř imunní vůči chybám, způsobeným vícecestným šířením a odrazy, které se v analogové televizi projevují jako "duchy"

  • při vhodné volbě parametrů modulace a topologie sítě ho lze přijímat mobilními přijímači a to i v jedoucích vozidlech, přičemž pro bezchybný příjem postačí jednoduchá prutová anténa

  • oproti analogovému provozu, kdy jeden vysílač přenáší jen jeden program, DVB-T vysílač může přenášet až 6 programů při stejném pokrytí signálem. Tím dochází k značným energetickým úsporám i snížení ekologického zatížení prostředí

Pro pochopení rozdílu mezi analogovým a digitálním přenosem televizních programů je možné využít i následující dva obrázky popisující situaci ve Velké Británii před a po zahájení digitálního vysílání.

  • z prvního (obr. 13) je zřejmé, že před zahájením digitálního vysílání bylo v pásmu 23. až 37. kanálu přenášeno 5 analogových televizních programů

  • druhý obrázek (obr. 14) ukazuje změnu po listopadu 1998, tj. po zahájení digitálního vysílání. Ve stejném kmitočtovém rozsahu se zde navíc objevilo 6 digitálních multiplexů, z nichž každý může obsahovat až 6 tv. programů.

Obr. 13 Obsazení TV kanálů v UK před zahájením vysílání DVB-T.

Obr. 14: Obsazení TV kanálů v UK po zahájením vysílání DVB-T.

Z prvního obrázku je zřejmé, že před zahájením digitálního vysílání bylo v pásmu 23. až 37. kanálu přenášeno 5 analogových televizních programů druhý obrázek ukazuje změnu po listopadu 1998, tj. po zahájení digitálního vysílání. Ve stejném kmitočtovém rozsahu se zde navíc objevilo 6 digitálních multiplexů, z nichž každý může obsahovat až 6 televizních programů.

3. Příjem DVB-T - Set Top Box3.1 Požadavky na přijímací anténu a rozvod signáluKvůli příjmu digitální pozemní televize není třeba si pořizovat žádnou speciální anténu - vysílání DVB-T bude šířeno ve stejných kmitočtových pásmech, v jakých je šířena stávající analogová televize a to především ve IV. a V. tv pásmu. Tudíž plně vyhoví i stávající anténa, určená k příjmu na těchto kmitočtech. Ve větších městech a jejich nejbližším okolí by měla být taková intenzita vf signálu, která umožní bezproblémový příjem na pokojovou (indoor) anténu (obr. 15), na zbytku území bude zřejmě třeba použít venkovní (outdoor) anténu. Její umístění a přesnost nasměrování už by ale nemělo být, díky vlastnostem modulace OFDM, tak kritickým faktorem pro kvalitní příjem vysílání.

Obr. 15: Příklad provedení pokojové (indoor) antény

Co se týká rozvodů signálu, tak ani zde se nekladou žádné zvláštní nároky a ve většině případů by měly plně vyhovět stávající rozvody, používané pro analogový tv signál. Drobné problémy by ale mohly nastat s případnými anténními zesilovači event. filtry. Digitální signál je totiž citlivý na linearitu přenosové trasy - frekvenční a fázová charakteristika anténního rozvodu a všech jeho pasivních a aktivních prvků by měla být co nejvyrovnanější v celém frekvenčním spektru.

Témata, do kterých materiál patří