Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




Synchronní digitální hierarchie - SDH

DOC
Stáhnout kompletní materiál zdarma (251.5 kB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOC.

Pokud budou oba signály taktovány stejnou frekvencí a budou mít tedy přesně stejnou přenosovou rychlost, bude fázový rozdíl konstantní a hodnota ukazatele bude stále stejná. Ukazatel PTR tedy číselné udává velikost fázového posuvu mezi VC-4 a rámcem signálu STM-1.

Složitější situace nastane, když taktovací frekvence budou různé a různé budou i přenosové rychlosti STM-1. Nejprve pro f1<f2 (obr. 2.6), kdy signál ve směru B-C stále předbíhá signál A-B, což se projevuje na nižší délce rámce (124,85 μs). Je vidět, že jednu pozici v informačním poli vynecháváme (v daném čase na ní nemáme co uložit). Tato pozice je přesně definovaná adresou 0 hned v řádku za ukazatelem. Podobně jako u PDH došlo k jejímu vyplnění neužitečnou informací čili provedl se kladný stuffing. V následujícím rámci začíná VC-4 o jednu pozici dále. Ukazatel STM-1 B-C se novým podmínkám přizpůsobí, zvětší se o jedničku a ukazuje aktuální polohu začátku VC-4 (696+1=697).

Při f1>f2 (obr. 2.7), kdy se signál ze směru B-C zpožďuje za signálem A-B, což se projevuje větší délkou rámce (125,15 μs), dochází naopak k situaci, kdy nestačí místo v informačním poli. Abychom neztratili část přenášeného signálu, ukládá mé jej na určené místo mimo informační pole společně s ukazatelem. Provedl se záporný stuffing a ukazatel snižuje svou hodnotu o jedničku. Podle potřeby se tedy provádí buď kladný, nebo záporný stuffing, použitou metodu nazýváme souhrne kombinovaným stuffingem.

Pomocí dynamických změn ukazatele dokážeme vyrovnávat přenosové rychlosti mezi signály v rámci STM signálů.Ve skutečnosti jsou odchylky taktovacích frekvencí malé a nepočítá se, že k vyrovnání dojde dříve než po třech rámcích. Adresování informačního pole se provádí po trojicích bytů.

Pomocí ukazatele se dokáže zařízení SDH orientovat v rámci a vždy ví, kde začíná příslušný virtuální kontejner. Vlivem změn ukazatele virtuální kontejnery „plavou“ v rámci STM. Podobná je situace u kontejnerů nižšího řádu VC-3 a VC-12, kde pracuje ukazatel nižší úrovně na stejném principu.

Uspořádání síťových uzlů SDH

Síťové uzly SDH (uzly přenosové sítě SDH) mají jednotnou skladbu a výrobci je konstruují jako univerzální stavebnice, kde volbou typu a počtu zásuvných karet volíme funkci: opakovač, ukončující muldex, vydělovací muldex, digitální rozvaděč (Cross-connect) apod. Nejčastěji se můžeme setkat s vydělovacím muldexem ADM (Add-Drop Muldex), jehož blokové schéma je na obr. 2.8.

Na první pohled je patrný průběžný směr přenosu zleva doprava a naopak mezi linkovými rozhraními STM-1, označenými podle světových stran z angličtiny West a East (formální označení neodpovídá zeměpisným světovým stranám). Zdola přivádíme příspěvkové signály, které chceme přepravovat sítí, např. PDH 140 Mbit/s, 34 Mbit/s, 2 Mbit/s. Jádrem zařízení je digitální přepojovač, přes který jde veškerý provoz přenosového uzlu. Pro zajištění spolehlivosti se obvykle zálohuje druhým shodným přepojovačem, na nějž se přepne provoz v případě výpadku prvního. Přepojovač se realizuje jako časoprostorové spojovací pole, které pracuje na úrovni všech potřebných multiplexních jednotek VC-4, VC-3, VC-12. Schématické znázornění možného propojení ukazuje obr. 2.9, kde jsou naznačeny jednotlivé časové polohy (Time Slot) uvnitř signálu STM-1. Virtuální kontejner VC-12 prochází průběžně z časové polohy STM-1 West 1-1-1 do polohy STM-1 East 3-1-1. Příspěvkový signál 2 Mbit/s začleňujeme prostřednictvím VC-12 do STM-1 East v časové poloze 3-1-2 atd. (značení x-y-z podle obr. 2.3).

Témata, do kterých materiál patří