Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




Synchronní digitální hierarchie - SDH

DOC
Stáhnout kompletní materiál zdarma (251.5 kB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOC.

Digitální přepojovač umožňuje operativní přizpůsobování přenosové sítě okamžitým provozním potřebám. Jeho nastavení provádí dohledový systém prostřednictvím řídicí a komunikační jednotky a dohledové sítě.

Na rozhraní F obr.2.8 (sériový port - rozhraní V.24/V.28) je možno připojit místní servisní terminál (počítač PC). Rozhraní Q připojuje zařízení k dohledové síti (např. rozhraní Ethernet sítě LAN), přičemž k dálkovému dohledu uzlů sítě se používá datových kanálů v záhlaví signálu STM. Z jediného centra vybaveného dohledovým počítačem (pracovní stanicí UNIX) lze získat informace (nastavení, poplachová hlášení) a provádět zásahy (změna konfigurace, servisní zásahy) dálkově ve všech uzlech přenosové sítě. Uvedená rozhraní jsou součástí normy pro dohledové a řídicí sítě TMN (Telecommunications Management Network).

Zařízení SDH v přenosových sítích

Popsaný vydělovací muldex se prakticky nasazuje do sítí, ve kterých je nejčastější základní topologickou jednotkou kruhová síť. Propojením linkových rozhraní West-East získáme kruh podle obr. 2.10. Přenosovou cestu tvoří dvojice vláken, každé projeden směr přenosu.

Kruhová síť zajistí spolehlivější provoz v případě poruch, protože mezi dvěma libovolnými uzly existují právě dvě cesty pro přenos signálu.

Pracovní cesta se používá standardně, na ochrannou se provoz přepne v případě poruchy, např. přerušení vlákna. Nejčastěji mechanismus pracuje tak, že příspěvkový signál např. 2Mbit/s prostřednictvím VC-12 přenášíme současně po obou stranách kruhu (z uzlu A do C přes uzel B i D) a na přijímací straně sledujeme kvalitu obou došlých signálů. Vybíráme ten s lepší kvalitou (nižší chybovostí).

Přenosová síť je podle geografických oblastí vhodně rozčleněna do podsítí (sub-sítí) a jednotlivé podsítě jsou vzájemně pospojovány sítí vyšší úrovně.

Pro ještě účinnější zajištění spolehlivosti provozu lze použít tzv. ochranu multiplexní sekce, která spočívá ve zdvojení přenosové cesty včetně linkových zakončení. Dále se počítá s využitím dynamického přizpůsobování přenosové sítě aktuálním potřebám prostřednictvím dohledového systému, který samočinně bez zásahu obsluhy vyhledá optimální obchozí trasy a přesměruje provoz přenastavením digitálních přepojovačů v síťových uzlech.

Témata, do kterých materiál patří