Synchronní digitální hierarchie - SDH
Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOC.
Postupným multiplexováním lze do rámce STM-1 začlenit 3x7x3=63 příspěvkových signálů PCM30/32, případně jejich kombinace se signálem PDH 3. řádu.
Shrneme-li poznatky z předchozích odstavců, lze signálem STM-1 přenášet některou z následujících kombinací příspěvkových signálů PDH:
• l x 140 Mbit/s,
• 3 x 34 Mbit/s,
• 63 x 2 Mbit/s,
• l x 34 Mbit/s + 42 x 2 Mbit/s,
• 2 x 34 Mbit/s + 21 x 2 Mbit/s.
Kapacita vyšších hierarchických stupňů SDH STM-N je daná násobkem N.
Vedle signálů PDH se počítá s dalšími typy signálů, z nichž nejvýznamnější je tok ATM buněk, který se obvykle ukládá přímo do VC-4. STM-1 a STM-4 jsou standardizovanými rozhraními přepojovačů ATM buněk. ATM asynchronní přenosový mód je základem širokopásmových sítí integrovaných služeb B-ISDN (viz [3]).
Funkce ukazatele v SDH
Ukazatel PTR (Pointer), který adresuje začátek virtuálního kontejneru VC-4 v rámci informačního pole STM-1, plní dvě základní funkce:
• vyrovnávání fázových rozdílů při přenosu,
• vyrovnání přenosových rychlostí při přepojování virtuálních kontejnerů.
Vedle toho se vyskytuje ukazatel i na úrovni virtuálních kontejnerů VC-3 a VC-12, avšak pro potřeby výkladu se budeme zabývat jen VC-4. Tento ukazatel je umístěn ve čtvrtém řádku záhlaví (obr. 2.1).
Funkci ukazatele bude demonstrována na příkladu cesty signálu 140 Mbit/s uloženého ve VC-4 přenosovou sítí (obr. 2.4) od uzlu A přes B do uzlu C. V uzlu B přepojujeme VC-4 vyjmutý z rámce STM-1 taktovaného od uzlu A frekvencí f1 do rámce STM-1 taktovaného frekvencí f1 směrem k uzlu C. Ukazatel bude nabývat různých hodnot v závislosti na vztahu frekvencí f1 a f2. Nejprve uvažujme, že uzly A a B jsou taktovány z centrálního generátoru taktu f0. Oba uzly běží synchronně s frekvencí f0 = f1 = f2. Vlivem různě velkého zpoždění při šíření taktovacího signálu na různě dlouhých přenosových cestách musíme však vyrovnávat fázové posuvy.
Začátek rámce signálu STM-1 ve směru B-C bude např. o 28 μs zpožděn za začátkem rámce STM-1 ve směru A-B podle obr. 2.5, který ukazuje nepřetržitý sled rámců obou signálů. Požadujeme, aby signál PDH 4.řádu uložený ve VC-4 procházel kontinuálně s minimálním zpožděním.
Obr. 2.5 Vyrovnání fázových rozdílů ukazatelem
Začátky VC-4, které přepojujeme ze směru A-B do B-C, si proto časově odpovídají (začátek označen černě), relativně však mají v rámcích jinou polohu. Předpokládáme pro jednoduchost, že v STM-1 A-B se začátek VC-4 kryje s nultou pozicí v informačním poli (adresa 0 - ukazatel PTR=0 odpovídá pozici v informačním poli ve 4. řádce hned za ukazatelem). Přepojením v reálném čase bez zpoždění se začátek VC-4 ocitne na pozici 696 v informačním poli STM-1 B-C, což vyjadřuje ukazatel PTR=696 (informační pole je číslováno od pozice 0 postupně po řádcích, ukazatel udává pozici začátku VC-4, který nejblíže následuje - v našem případě shodou okolností již v následujícím rámci).