Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




Synchronní digitální hierarchie - SDH

DOC
Stáhnout kompletní materiál zdarma (251.5 kB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOC.

Postupným multiplexováním lze do rámce STM-1 začlenit 3x7x3=63 příspěvkových signálů PCM30/32, případně jejich kombinace se signálem PDH 3. řádu.

Shrneme-li poznatky z předchozích odstavců, lze signálem STM-1 přenášet některou z následujících kombinací příspěvkových signálů PDH:

• l x 140 Mbit/s,

• 3 x 34 Mbit/s,

• 63 x 2 Mbit/s,

• l x 34 Mbit/s + 42 x 2 Mbit/s,

• 2 x 34 Mbit/s + 21 x 2 Mbit/s.

Kapacita vyšších hierarchických stupňů SDH STM-N je daná násobkem N.

Vedle signálů PDH se počítá s dalšími typy signálů, z nichž nejvýznamnější je tok ATM buněk, který se obvykle ukládá přímo do VC-4. STM-1 a STM-4 jsou standardizovanými rozhraními přepojovačů ATM buněk. ATM asynchronní přenosový mód je základem širokopásmových sítí integrovaných služeb B-ISDN (viz [3]).

Funkce ukazatele v SDH

Ukazatel PTR (Pointer), který adresuje začátek virtuálního kontejneru VC-4 v rámci informačního pole STM-1, plní dvě základní funkce:

• vyrovnávání fázových rozdílů při přenosu,

• vyrovnání přenosových rychlostí při přepojování virtuálních kontejnerů.

Vedle toho se vyskytuje ukazatel i na úrovni virtuálních kontejnerů VC-3 a VC-12, avšak pro potřeby výkladu se budeme zabývat jen VC-4. Tento ukazatel je umístěn ve čtvrtém řádku záhlaví (obr. 2.1).

Funkci ukazatele bude demonstrována na příkladu cesty signálu 140 Mbit/s uloženého ve VC-4 přenosovou sítí (obr. 2.4) od uzlu A přes B do uzlu C. V uzlu B přepojujeme VC-4 vyjmutý z rámce STM-1 taktovaného od uzlu A frekvencí f1 do rámce STM-1 taktovaného frekvencí f1 směrem k uzlu C. Ukazatel bude nabývat různých hodnot v závislosti na vztahu frekvencí f1 a f2. Nejprve uvažujme, že uzly A a B jsou taktovány z centrálního generátoru taktu f0. Oba uzly běží synchronně s frekvencí f0 = f1 = f2. Vlivem různě velkého zpoždění při šíření taktovacího signálu na různě dlouhých přenosových cestách musíme však vyrovnávat fázové posuvy.

Začátek rámce signálu STM-1 ve směru B-C bude např. o 28 μs zpožděn za začátkem rámce STM-1 ve směru A-B podle obr. 2.5, který ukazuje nepřetržitý sled rámců obou signálů. Požadujeme, aby signál PDH 4.řádu uložený ve VC-4 procházel kontinuálně s minimálním zpožděním.

Obr. 2.5 Vyrovnání fázových rozdílů ukazatelem

Začátky VC-4, které přepojujeme ze směru A-B do B-C, si proto časově odpovídají (začátek označen černě), relativně však mají v rámcích jinou polohu. Předpokládáme pro jednoduchost, že v STM-1 A-B se začátek VC-4 kryje s nultou pozicí v informačním poli (adresa 0 - ukazatel PTR=0 odpovídá pozici v informačním poli ve 4. řádce hned za ukazatelem). Přepojením v reálném čase bez zpoždění se začátek VC-4 ocitne na pozici 696 v informačním poli STM-1 B-C, což vyjadřuje ukazatel PTR=696 (informační pole je číslováno od pozice 0 postupně po řádcích, ukazatel udává pozici začátku VC-4, který nejblíže následuje - v našem případě shodou okolností již v následujícím rámci).

Témata, do kterých materiál patří