Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




Témata z občanské nauky k ústním závěrečným zkouškám

DOCX
Stáhnout kompletní materiál zdarma (40.15 kB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOCX.

  1. Rodinný rozpočet

Rodinný rozpočet je plán finančního hospodaření domácnosti. Jeho vytvoření vede k získání kontroly nad finanční situací rodiny a ke snížení rizika jejích zbytečných výdajů a případného zadlužování. Lze tím najít zdroje pro rezervy a úspory v rodinném rozpočtu a připravit se tak na nečekané výdaje. Podle sociologických průzkumů má totiž problémy vyjít s penězi každý třetí člověk a v případě nenadálých výdajů má finanční problémy polovina domácností v České republice. Navíc finanční problémy jsou podle sociologů skutečným důvodem rozpadu odhadem šedesáti až osmdesáti procent manželství. Princip tvorby rozpočtu představuje sumarizaci všech příjmů a výdajů rodiny uspořádaných podle určitých kategorií, jejich vzájemné porovnání, zajištění rovnováhy mezi příjmy a výdaji a také pozdější přizpůsobování rodinného rozpočtu aktuálním životním skutečnostem. Sestavení rodinného rozpočtu je tedy podobné tvorbě rozpočtu firem, které také sumarizují své náklady i výdaje a vzájemně je porovnávají ve snaze o tvorbu co možná největšího zisku. Ke zpracování rodinného rozpočtu je možné využít buď tužku, papír a kalkulačku, ale také osobní počítač, popřípadě též internet. Aby však byl rozpočet efektivní, je po jeho vytvoření třeba důsledně dodržovat jím nastavená pravidla.

  1. Bankovní služby

Banky mají příjmy nejen z poskytování úvěrů. Z marketingového hlediska nabývají na významu další služby, které banky poskytují, a jehož okruh se nejen u nás, ale i v celém světě stále rozšiřuje. Nabídka služeb je velmi pestrá, zkusme zde alespoň stručně vyjmenovat ty nejdůležitější: Zakládání a vedení účtu: banky nabízejí klientům celou škálu účtů – běžené, termínované a devizové účty. Účty slouží především k bezhotovostnímu příjímání plateb a k úhradě závazků klienta. Bezhotovostní platební styk v tuzemsku: v domácím bezhotovostním styku mohou majitelé účtů použit – a) příkaz k úhradě: vystavuje dlužník a přikazuje tak své bance, aby z jeho účtu převedla peníze na účet dlužníka; b) trvalý příkaz k úhradě: je obdobou jednorázového příkazu k úhradě s tím rozdílem, že dlužník dá své bance dlouhodobý příkaz, aby platila pravidelně (např. měsíčně) určité částky věřiteli. Bezhotovostní platební styk se zahraničím: mezinárodní obchody jsou vždy rizikovější na úhradu dlužníkem vzhledem k rozdílům v právních systémech jednotlivých zemích a ztížené vymahatelnosti. K omezení rizik je možné využívat specializované bankovní účty: dokumentární inkaso nebo dokumentární akreditiv. Platební karty: se stávají stále oblíbenější službou klientů bank. Bývají vydávány k běžným nebo žírovým účtům – tyto karty umožňuji majiteli operativně vybírat hotovost, nebo použít přímo k bezhotovostní platbě, karty můžeme členit na debetní (u těchto karet nebývá dovoleno čerpat účet do záporu) a kreditní (úvěrová karta)

Témata, do kterých materiál patří