Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




Témata z občanské nauky k ústním závěrečným zkouškám

DOCX
Stáhnout kompletní materiál zdarma (40.15 kB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOCX.

  1. Mzda a nástupní plat

Mzda je odměna za práci v pracovním poměru, vyplácená ve výplatním termínu (zpravidla měsíčně) zpětně. Může se skládat z těchto složek: základní mzda, náhrady mzdy a výkonnostní složky mzdy. Jedná se o peněžité plnění a plnění peněžité hodnoty (naturální mzda) poskytované zaměstnavatelem zaměstnanci. Na rozdíl od platu je vyplácena v soukromém sektoru, zatímco plat náleží jen zaměstnancům zákonem určených institucí, především státním zaměstnancům. Mzdový list: Za analytické účty k účtu 331zaměstnanci se považují mzdové listy, které se vyhotovují pro každého zaměstnance na období jednoho roku

Plat je peněžité plnění poskytované zaměstnanci za práci pro zaměstnavatele, kterým je stát, obec, kraj, státní fond, příspěvková organizace (kde se platy hradí z rozpočtu jejího zřizovatele) nebo školská právnická osoba. Platem ale není peněžité plnění poskytované občanům cizích států s místem výkonu práce mimo území České republiky, ačkoli pracují pro některého z těchto zaměstnavatelů. Zaměstnanci pracující pro jiného zaměstnavatele nedostávají plat, ale mzdu. Výše platu: Plat se poskytuje podle složitosti, odpovědnosti a namáhavosti práce, podle obtížnosti pracovních podmínek, podle pracovní výkonnosti a dosahovaných pracovních výsledků. Zákon přikazuje, aby za stejnou práci nebo za práci stejné hodnoty příslušel všem zaměstnancům u zaměstnavatele stejný plat. Rovněž platí, že plat nesmí být nižší než minimální mzda. Konkrétní výši platu určuje zařazení zaměstnance do platového tarifu, který se skládá z: platové třídy – zařazení podle charakteru vykonávané práce, a platového stupně – zařazení podle délky dosažené praxe. Celkem existuje 16 platových tříd a 12 platových stupňů. Podmínky pro zařazení do určitého platového tarifu stanovuje svým nařízením vláda České republiky.

  1. Sociální a zdravotní pojištěni

Sociální zabezpečení (pojištěni): To spravuje státní instituce Správa sociálního zabezpečení. Skládá se z 3 částí: a) nemocenské pojištění – platí se z něho nemocenské dávky, toto pojištění se platí dobrovolně dávky nemocenské jsou libovolné. B) důchodové pojištění – povinně si každý platí, vyplácí se důchody (starobní, vdovské, invalidní – částečné a plné, sirotčí). c) příspěvek na státní politiku zaměstnanosti – povinně každý musí platit, stát s něho platí podpory v nezaměstnanosti, rekvalifikace, podporu vytvoření nových pracovních míst, programy pro postižené. Zdravotní pojištěni: Toto pojištěni zpravují zdravotní pojišťovny, z tohoto pojištění se platí lékařům jejich výkony, podle sazebníku a platí se s toho také léky. Za děti, studenty, ženy na mateřské dovolené, vojáky základní služby, registrované nezaměstnané na úřadě práci a senioři platí toto pojištění ZP- stát ze státního rozpočtu. Ostatní, i když nepracují si platí toto pojištění sami jinak by nebyli ošetřeni – jinak si to platí sami v hotovosti.

Témata, do kterých materiál patří