Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




Témata z občanské nauky k ústním závěrečným zkouškám

DOCX
Stáhnout kompletní materiál zdarma (40.15 kB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOCX.

  1. Půjčky a úvěry

Půjčka peněz nebo zboží osobě nebo organizaci či firmě, která má povinnost dluh v dohodnutém termínu splatit. Za poskytnutí úvěru potom dlužník zaplatí určitý úrok, obnos v penězích, jenž je odměnou věřitele za jeho poskytnutí. Úvěry poskytují především banky. Před uzavřením úvěru si věřitel zjišťuje finanční situaci klienta, aby uměl posoudit, jestli je dlužník schopen dluh v pořádku splácet.

Poskytnutí úvěru: Poskytování úvěru patří mezi základní činnosti bank; je to hlavní položka jejich aktiv, která jim zajišťuje příjmy. Banky však nejsou jediné, kdo může úvěr poskytovat. Úvěry lze podmínit (tj. účelové úvěry), a to pořízením konkrétní věci, využitím určité služby atp. (řadíme sem např. hypoteční úvěry). Úvěrový vztah mezi bankou (či případným jiným poskytovatelem) a fyzickou/právnickou osobou většinou vznikne uzavřením úvěrové smlouvy.

  1. Úřad práce ČR

Úřad práce České republiky je státní instituce, jejíž hlavní činností je poskytování informací z oblasti pracovního trhu nejen v České republice, ale i v Evropské unii, evidence uchazečů o zaměstnání a volných pracovních míst. Spadá pod správu Ministerstva práce a sociálních věcí České republiky, ale jeho působnost se dělí do menších administrativních celků, které působí na jednotlivých pobočkách po celé České republice.

  1. Finanční úřad ČR

Finanční úřad (lidově finančák, berní úřad, berňák nebo daňový úřad) je v Česku organizační složka státu, finanční orgán určený především pro správu daní.

Původní finanční ředitelství a jim podřízené finanční úřady byly zřízeny v roce 1991 na základě zákona č. 531/1990 Sb., o územních finančních orgánech. Od roku 2013 došlo ke změně, na základě zákona č. 456/2011 Sb., o Finanční správě České republiky, je Ministerstvu financí podřízeno Generální finanční ředitelství se sídlem v Praze, jemu je podřízeno Odvolací finanční ředitelství se sídlem v Brně a jemu jsou zase podřízeny jednotlivé finanční úřady, organizované podle samosprávných krajů. Za jejich činnost je odpovědný ředitel příslušného finančního úřadu.

Činnosti finančního úřadu

  • vykonávají správu daní, odvodů a záloh na tyto příjmy

  • provádějí řízení o přestupcích v oblasti své působnosti

  • vybírají poplatky, odvody, úhrady, pokuty a penále

  • spravují dotace

  • ukládají pokuty

  • rozhodují o výši pohledávky na daních a jimi spravovaných příjmech

  • na základě pověření Ministerstvem financí finanční úřady poskytují mezinárodní pomoc při správě daní a provádějí vymáhání peněžitých pohledávek

  1. Financování podnikání

Financování: K financování vlastního podnikání lze zvolit několik forem kapitálu. Podnikání lze financovat z vlastních zdrojů nebo z cizích zdrojů jako jsou bankovní úvěry, leasing, dotace nebo rizikový kapitál. Vlastní zdroje: Vlastní prostředky by měly tvořit základní kapitál v začátku podnikání. Ve fázi zahájení podnikatelské činnosti je velmi obtížné získat cizí zdroje financování. Proto je důležité mít do začátku podnikání vlastní zdroje financování. Cizí zdroje: Cizí prostředky umožňují podnikateli rozsáhlejší a dynamičtější rozvoj podniku. Při využití cizích zdrojů, mohou tyto finanční prostředky přispívat k tvorbě zisku tzv. finanční páka. Na druhou stranu cizí kapitál spolu nese také zvýšení nákladovosti podniku v podobě úroků a tím se podnik stává více rizikovým nebo v případě využití rizikového kapitálu se podnik stává více závislý na jiných osobách. Jednotlivé druhý cizích zdrojů rozlišujeme na bankovní úvěry, rizikový kapitál, leasing a další.

Témata, do kterých materiál patří