Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




Cash flow

DOCX
Stáhnout kompletní materiál zdarma (17.43 kB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOCX.

  1. Cash flow – pojem, význam, přímá a nepřímá metoda zjišťování, výpočet

Výkaz o peněžních tocích neboli výkaz cash flow je součástí přílohy k účetní závěrce sestavované v plném rozsahu.
Podává informace o přírůstcích a úbytcích peněžních prostředků a peněžních ekvivalentů dle jednotlivých skupin činností podniku. Peněžními prostředky rozumíme peníze v pokladně, na účtu a ceniny, peněžními ekvivalenty jsou pak především vysoce likvidní položky krátkodobého finančního majetku, tj. např. běžně obchodované akcie.
Princip výkazu o peněžních tocích spočívá v tom, že převádí účetní hospodářský výsledek (sestavený jako rozdíl výnosů a nákladů) na příjmy a výdaje. Je všeobecné známé, že náklad v (podvojném) účetnictví nemusí být vždy a ihned doprovázen výdajem peněz a stejně tak výnos nemusí být doprovázen příjmem peněz. Typickým příkladem jsou například odpisy, které jsou samozřejmě nákladem ovlivňujícím hospodářský výsledek, ale nejsou výdajem – k výdaji došlo v minulosti, kdy byl dlouhodobý majetek pořízen (a zaplacen).

Příklady rozdílů mezi HV a příjmy a výdaji peněz:

1. Vystavená faktura odběrateli za zboží, Kč 100 – 311MD/604DAL
vliv na HV: +100
vliv na peněžní prostředky: 0

2. Nákup kancelářských potřeb hotově, Kč 10 – 501MD/211DAL
vliv na HV: –10
vliv na peněžní prostředky: –10

3. Úhrada faktury z op. 1 na běžný účet, Kč 100 – 221MD/311DAL
vliv na HV: 0
vliv na peněžní prostředky: +10

Výkaz o peněžních tocích se sestavuje ve třech úrovních činností podniku:

provozní činnost je základní činností podniku, tj. jde o činnosti, kterými se firma zabývá. Do této činnosti patří především peněžní toky související s pohybem zásob, pohledávek či závazků.

investiční činnost se týká pohybů – tj. přírůstků (pořízení) a úbytků (vyřazení) dlouhodobého majetku

finanční činnost je taková činnost podniku, která souvisí se změnami ve velikosti a složení v položkách vlastního kapitálu, popř. některých – zejména dlouhodobých – závazků

Pří výpočtu peněžních toků se postupuje buď přímou nebo nepřímou metodou.

Přímá metoda – existují dva výpočty a to standardní přímou metodou, která vychází z peněžních příjmů a výdajů firmy (metoda čerpá z informací na účtech peněžních prostředků) – velmi pracná metoda, pro kterou je nutné upravit účetní systém. Z těchto důvodu vznikla tzv. upravená přímá metoda, která spočívá v přeměně nákladů a výnosů ve výsledovce na příjmy a výdaje skrze změny na účtech aktiv a pasiv.

Přímá metoda u nás není příliš rozšířena, spočívá ve sledování ovlivnění peněžních toků (+ či -) přímo na základě jednotlivých účetních dokladů.

Nepřímá metoda – zjednodušeně je výsledek hospodaření upraven o nepeněžní a mimořádné položky hospodaření a o změny položek rozvahy (položky pracovního kapitálu, investice, změny VK atp.)

Témata, do kterých materiál patří