Výhody a nevýhody sítí TN
Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOCX.
Přes uvedené argumenty, ale zastávám názor, že není dobré tuto situaci řešit tím, že se současně s výměnou kovového potrubí za plastové namontuje v původní trase potrubí ochranný vodič PE, na který se přepojí neživé části zařízení nacházející se v prostoru koupelen, aniž by se zjistily a opravily možné nedostatky v instalaci. Takové rekonstrukce právě nabízejí vhodnou možnost k nalezení přerušení vodiče PEN v bytové jednotce. Takovouto závadu je třeba vždy odstranit a udělat opatření, která zabrání dalšímu trvání poruchy. Dále je třeba si uvědomit skutečnost, že zasahovat do elektrického zařízení – tím je i připojené ochranné pospojování koupelen k vodovodnímu potrubí – přísluší pouze osobě s elektrotechnickou kvalifikací. Vodič ochranného pospojování smí odpojit pouze pracovník s elektrotechnickou kvalifikací. Pro odbornou způsobilost pracovníků, kteří smějí pracovat na elektrickém zařízení, platí ustanovení vyhlášky ČÚBP a ČBÚ č. 50/1978 Sb; takovou osobou jistě není instalatér, který vyměňuje stoupací vodovodní potrubí. O ochraně pospojováním při výměně kovového potrubí za plastové je podrobně psáno v článku „O problematice pospojování“, který byl uveřejněn v časopise ELEKTRO č. 2 2000. Pro úplnost je třeba dodat, že požadavek na instalaci ochranného vodiče PE spolu s výměnou stoupacího vodovodního potrubí nemá podporu v platných ČSN.
Výhody
Instalace soustavy TN-C je ekonomicky výhodnější z důvodu finančních úspor na vedení.
Při přerušení vodiče PEN se v určitých případech tato závada zjistí tím, že obvod není schopen provozu.
Nevýhody
Průchod zpětných proudů od jednofázových spotřebičů může způsobovat rušení citlivých sdělovacích zařízení.
Při přerušení vodiče PEN může vzniknout nebezpečné dotykové napětí na chráněné neživé části, aniž by takové zařízení vybavilo (bylo odpojeno) – obr. 1.
Tato soustava bez další úpravy nedovoluje použít proudové chrániče.
Při přerušení vodiče PEN v síti TN-C může vlivem přepětí dojít k poškození připojených jednofázových spotřebičů (obr. 5).
Síť TN-S
Některé nedostatky sítě TN-C řeší soustava TN-S. Jak již bylo popsáno v předcházejícím textu, tato soustava je řešena tak, že střední vodič N a ochranný vodič PE jsou od sebe navzájem odděleny. Tímto způsobem se zamezí rušivým vlivům, které vznikají např. při provozu sdělovacích zařízení. Protože byl tento problém znám již v době platnosti staré normy ČSN 34 1010, byla instalace soustavy TN-S požadována při výstavbě sdělovacích zařízení. Konstrukce sítě TN-S také umožňuje využít k ochraně neživých částí proudové chrániče, což není v síti TN-C bez úprav možné.
V síti TN-S se ale objevuje jiný problém: uživatel se nedozví o přerušení ochranného vodiče PE, čímž je vlastně vyřazena funkce ochrany neživých částí před nebezpečným dotykovým napětím (obr. 2). Přerušení vodiče PE nijak nebrání provozu zařízení, a tudíž není zjistitelné. Tuto závadu odhalí revizní technik při pravidelné revizi elektrického zařízení nebo v horším případě osoba, které elektrické zařízení způsobí úraz. Uvedený problém je zde zmíněn proto, že pravidelné revize elektrických zařízení podle ČSN 33 1500 nejsou povinné pro občany, ale pouze pro organizace, které spadají pod dozor orgánů ČÚBP a ČBÚ. Ukládat povinnosti občanům je možné pouze na základě přijatého zákona. Jelikož se v současné době přijetí takového zákona nepředpokládá, závisí pouze na občanovi, jakým způsobem zajistí bezpečnost svých provozovaných zařízení. Další problém v soustavě TN-S vzniká v okamžiku přetržení ochranného vodiče PEN před bodem rozdělení vodičů N a PE, tedy v síti TN-C-S. Před tímto případem uživatele neochrání ani použití proudového chrániče, jak je zřejmé z obr. 3a. Tato skutečnost přináší stejné nebezpečí ohrožení, které platí pro sítě TN-C. Vlivem této poruchy se může objevit nebezpečné dotykové napětí na neživých částech zařízení, která jsou chráněna proudovým chráničem, aniž by došlo k jejich vybavení (odpojení). Jisté řešení se nabízí u zařízení, která jsou umístěna mimo zónu pospojování. Vytvořením sítě TT podle obr. 3b lze při přetržení vodiče PE, PEN nebo N zabránit možnému ohrožení obsluhy.