Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




Výhody a nevýhody sítí TN

DOCX
Stáhnout kompletní materiál zdarma (60.8 kB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOCX.

V síti TN-C-S může za určitých podmínek také vzniknout přepětí, které zapříčiní poškození jednofázových spotřebičů. Stane se to v případě, kdy je v obvodu přerušen střední vodič N. Tuto závadu může způsobit např. revizní technik při revizi elektrického zařízení, když po měření izolačního odporu opomene připojit vodič N v rozváděči, nebo ji zaviní samovolné uvolnění vodiče N ve svorce. Jak je patrné z obr. 4, v tomto případě vznikne tzv. plovoucí pohyblivý střed (umělý nulový bod), který vyvolá přepětí u připojených jednofázových spotřebičů. Tento stav sice nemůže být příčinou ohrožení obsluhy vlivem nebezpečného dotykového napětí, ale je možné, že způsobí poškození připojeného jednofázového elektrického zařízení. Popsaná situace může nastat i v síti TN-C, kdy je reálná i možnost, že obsluha bude ohrožena (obr. 5).

Výhody

V soustavě TN-S lze použít k ochraně neživých částí samočinným odpojením od zdroje proudové chrániče.

Nevzniká rušení citlivých sdělovacích zařízení vlivem průchodu zpětných proudů od jednofázových spotřebičů.

Nevýhody

Přerušení ochranného vodiče PE, a tím i nefunkčnost ochrany před nebezpečným dotykovým napětím neživých částí u provozovaných zařízení, není bez pravidelné revize (kontroly) uvedeného zařízení zjistitelné (obr. 2).

Při přerušení vodiče PEN (před bodem rozdělení PE a N) vznikne nebezpečné dotykové napětí na neživé části chráněné proudovým chráničem, aniž by vybavilo (bylo odpojeno) takto chráněné zařízení (obr. 3a).

Při přerušení vodiče N v síti TN-C-S za bodem rozdělení může dojít k poškození připojených jednofázových spotřebičů vlivem přepětí (obr. 4).

Závěr

Velký význam při vylučování zmíněných nebezpečí v obou soustavách má důsledné pospojování, které snižuje rozdíl potenciálů u částí současně přístupných dotyku. Tím se zmenšuje riziko úrazu elektrickým proudem. O pospojování podrobněji pojednává ČSN 33 2000-4-41 čl. 413.1.2 a některé normy řady ČSN 33 2000-7.

Je zřejmé, že žádná z ochran neživých částí není dokonalá a že každá má své nedostatky. Vždy bude záležet na vhodné volbě ochrany neživých částí v závislosti na druhu použité sítě. Důležité je přihlédnout i ke konstrukci zařízení, které je v dané síti provozováno.

Závěrem jednoduché přirovnání: S podmínkami provozu elektrických zařízení je to jako s podmínkami provozu automobilů na silnicích – není rozdíl mezi trabantem a mercedesem, oba tyto automobily musí splňovat základní bezpečnostní požadavky pro provoz na komunikacích. Podobně je to i s bezpečností elektrických zařízení. Základní bezpečnostní požadavky jsou dány zákony a vyhláškami. Ty jsou závazné pro výstavbu a provozování elektrických zařízení. Použití dalších doporučení a vylepšení, např. směrem k ochraně provozovaných zařízení před poškozením, ochraně dat, informací atd., záleží již pouze na požadavcích jednotlivých provozovatelů.

Témata, do kterých materiál patří