Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




2_Evropa_přírodní_poměry

DOCX
Stáhnout kompletní materiál zdarma (11.14 kB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOCX.

Podnebí

  • Evropa je velmi členitý světadíl, proto podnebný vliv moře zasahuje hluboko do pevniny

  • pouze východní Evropa má typické kontinentální klima

  • klimaticky patří Evropa do čtyř podnebných pásem: mírného (největší část), subarktického (severní část), arktického (ostrovy Severního ledového oceánu) a subtropického (pobřeží a ostrovy Středozemního moře)

  • v Evropě lze rozlišit 6 podnebných oblastí: 1. oblast Středozemního moře (subtropické podnebí: horká, suchá léta a mírné, deštivé zimy); 2. oblast střední Evropy (přechodný typ podnebí: od oceánského ke kontinentálnímu); 3. alpská oblast (významný klimatický předěl mezi středomořským podnebím na jihu a středoevropským na severu; sněžná čára v Alpách je kolem 3 000 m n. m.; charakteristické jsou větry zvané fény vanoucí od jihu na sever: na jižní straně jsou vlhké a chladné, na severní straně suché a teplé); 4. oblast západní a severozápadní Evropy (přímořské mírné podnebí s častými srážkami, hlavně na podzim a v zimě; zdejší podnebí výrazně otepluje Severoatlantský proud); 5. oblast východní Evropy (typické kontinentální podnebí s velkými teplotními amplitudami a menším množstvím srážek; oblast má dlouhé, studené zimy a krátká, horká léta); 6. oblast severní Evropy (subarktické a arktické podnebí; zimy jsou zde dlouhé, studené a léta krátká, chladná; během roku málo srážek – převládají sněhové)

  • západní a severozápadní Evropa, střední Evropa, alpská oblast a východní Evropa leží v mírném podnebném pásu

Půdy, rostlinstvo a živočišstvo

  • středomořská oblast: vyvinuly se zde hlavně červenozemě a na vápencích rendziny; vegetace je přizpůsobena sezónnímu suchu: převládají vždyzelené lesy, stromy a keře mají tvrdé a kožovité listy, rostou zde křovinaté porosty tvrdolistých dřevin (vavřín, myrta) – tzv. macchie; žije zde množství ptáků, hadů, ještěrek a hmyzu

  • oblast mírného podnebného pásu: v nížinách jsou hnědozemě a černozemě, ve středních polohách převládají hnědé lesní půdy a v pohořích podzolové půdy; v minulosti tvořily rostlinný kryt v rovinách travnaté porosty (louky) a dubové lesy, podél řek lužní lesy (luh = louka podél řeky; velmi vlhký listnatý les v oblastech zaplavovaných povodněmi), v pahorkatinách dubovo-jehličnaté lesy a ve vrchovinách a hornatinách bukové a jehličnaté lesy; na místě původních listnatých a smíšených lesů jsou dnes pole, louky a hustá síť komunikací a sídel; ve vysokých horách (např. v Alpách a Karpatech) se vyvinuly výškové vegetační stupně; zvířena: zubr evropský (nejvíce jich žije v Bělověžském národním parku, jehož podstatná část se nachází na území Běloruska), jeleni, srnci, divoká prasata + bohatá ptačí fauna, mnoho plazů, obojživelníků a hmyzu

  • oblast severní Evropy: převládají zde podzolové půdy a v nejsevernějších oblastech jsou půdy dlouhodobě zmrzlé (permafrost); v jižněji položených oblastech jsou rozlehlé jehličnaté lesy (tajga), směrem k severu vegetace řídne a tajga přechází v lesotundru; v nejsevernějších částech se vyskytuje tundra (keřová, mechová a lišejníková; tundra = rovina porostlá nízkou vegetací); zvířena je druhově chudá (sob polární, liška polární, zajíc bělák, bělokuři, sovice sněžní)

Témata, do kterých materiál patří