Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




Ceska republika

DOC
Stáhnout kompletní materiál zdarma (150.5 kB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOC.

Na naše klima mají vliv také proměnné (dynamické) faktory, vycházející z okamžitého stavu atmosféry – tzv. povětrnostní situace. Vývoj počasí u nás ovlivňuje rozložení tlakových center (cyklon a anticyklon) v oblasti Azorských ostrovů, Islandu, Britských ostrovů, Skandinávie a Ruska.

Rozložení a chod meteorologických veličin určuje ráz počasí i podnebí. Sluneční záření – nejvýzn. zdroj energie pro všechny procesy a atmosféře. Rozložení teplot je ovlivněno nadmořskou výškou. Průměrné roční teploty jsou nejvyšší v Hodoníně (9,5°C) a v Praze (9,4°C), nejnižší na Sněžce (0,2°C) a na Pradědu (0,9°C). Roční chod teplot je vyjádřen průměrnými teplotami jednotl. měsíců a extrémními měs. teplotami.

Vlhkost vzduchu, oblačnost a srážky – význam pro vývoj reliéfu i vegetace.

Relativní vlhkost vzduchu – prům. 60 – 80 %.

Oblačnost – vyjádření v % pokrytí oblohy mraky, 2 typy: statická (říjen - březen) – k ránu vrstevnatá oblačnost, jež se během dne rozpouští a dynamická (duben – září) – maximum kupovité oblačnosti

Nejdeštivější oblasti: Jizerské hory (přes 1700 mm/rok), Moravskoslezské Beskydy, Šumava, Hrubý Jeseník.

Nejsušší obl.: Žatecko, Kladensko, již. Morava.

Tlak vzduchu a větrné proudění: Letní anticyklona nad Atlantským oceánem a cyklona nad kontinentem vyvolávají západní, severozáp. a částečné severní proudění. V zimě vzniká anticyklona nad eurasijským kontinentem a cyklony stojí nad Islandem. Silné větry vanou převážně od východu, jihovýchodu a jihu.

Roční chod počasí:

Jaro – (březen až květen), velice proměnlivé, střídání slunečných dnů s dešťovými i sněhovými přeháňkami, poklesy teplot k nule

Léto – (červen až srpen), bouřkové srážky, lijáky, od poloviny srpna klesání teplot a ustávání srážek

Podzim – (září až listopad), slunné a teplé anticyklonální počasí, začátkem října konec teplého období roku – „babího léta“, proměnlivé počasí, více srážek

Zima – (prosinec až únor), nejchladnější leden, poslední dobou i únor, když příliv studeného vzduchu ze sibiřské tlakové výše – kontinentální mrazivý charakter, když z islandského tlakového minima – oceaničtější, teplejší zima.

ČR leží na hlavním evropském rozvodí. Králický Sněžník – hydrografický uzel pomoří Severního, Baltského a Černého moře.

Vodní režim:

Povrchový odtok – závislý na sklonu svahů

Specifický odtok – prům.množství vody odtékající z povodí za sekundu, největší – Šumava, Jizerské hory, Krkonoše. Beskydy,…

Povrchové vody: tekoucí a stojaté

Hydrografická síť Labe- vějířovitý typ, odvodňuje českou kotlinu

Vltava – nejv. řeka Čech

Morava – nejv. řeka Moravy

Odra – nejv. řeka Slezska

Jezera – ledovcová (Šumava), krasová, sesuvová, rašelinná (Jizerské hory, Hrubý Jeseník), říční – opuštěné meandry řer (Polabí)

Témata, do kterých materiál patří