USA - Spojené státy Americké
Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOC.
Asteroid: Kvůli hrozbě dopadu velkého kosmického tělesa byl zřízen projekt Ikarus. Tento program představuje bojová družice na oběžné dráze kolem Země s jadernými střelami. Projekt byl zřízen v 70. letech a podléhá přísném utajení, takže o něm téměř nic nevíme.
Výzkum vesmíru stále pokračuje, ale zdá se, že po nástupu prezidenta G. Bushe byl kosmický program finančně omezen. Přesto se chystá několik nových projektů.
Zdravotní a sociální péče
Chudoba a rasová (národnostní) problematika stále v mnoha ohledech ovlivňují poskytování sociální péče. Za vlády republikánů se také výrazně prohloubily rozdíly mezi bohatými a chudými V roce 1988 federální vláda odhadovala, že více než osmina obyvatelstva žije pod hranicí chudoby, v případě černošské populace dokonce třetina. Úroveň zdravotní péče a zdravotních zařízení je standartně vysoká a zdravotní stav obyvatelstva se stále zlepšuje. Federální vláda poskytuje zdravotní dotace, ale pro většinu lidí jsou zdravotní služby drahým zbožím a to produkuje nerovnosti. Např. kojenecká úmrtnost černošských obyvatel je dvakrát vyšší než u bělošské populace. Mnoho chudých si zdravotní pojištění vůbec nemůže dovolit. V roce 1988 se Massachussets stal prvním státem, který začal poskytovat povinné zdravotní pojištění všem občanům. Následující rok zavedl Washington program zdravotní péče pro rodiny s nízkými příjmy. Dva současné velké problémy - masové užívání drog a AIDS - kladou na zdravotnictví obrovské finanční nároky. Infekce HIV a nemoc AIDS doznaly USA po Africe největšího rozšíření. Zdravotní pojištění je nemocným či infikovaným často odpíráno. Sociální péče zahrnuje podpory v nezaměstnanosti a nemoci, invalidní, starobní a vdovské důchody a mateřskou dovolenou. Je organizována soukromým sektorem i vládou, která poskytuje také pomoc chudým rodinám s dětmi. Rozsah a výše dávek se v jednotlivých státech liší. Každý, kdo byl zaměstnán, má právo na penzi na bázi vládního programu sociálního pojištění. Ale ukazuje se, že je obtížné tento fond financovat a o jeho budoucnosti existují pochyby. Zdravotní a životní pojistky poskytují často i zaměstnavatelé, ale rozhodující část připadá na zaměstnance.
Školství
Za vzdělání jsou odpovědné převážně obce a stát, i když existuje množství soukromých a církevních školských zařízení. Ve většině států je bezplatná školní docházka povinná od 6 do 16 let, ale většina studentů ji končí až v 17 či 18 letech po získání středoškolského vzdělání. V USA existuje mnoho světově proslulých univerzit (Harvard, Yale, Princeton, Berkeley) a dalších vysokých škol. Většina je dotována státem, ale značnou část nákladů studia hradí studenti s pomocí půjček na školné a dalších forem podpory. Vláda také poskytuje prostředky na studijní materiály, stravování, výzkumné granty a vzdělávací programy studenty indiánské původu.