USA - Spojené státy Americké
Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOC.
r o z p o č e t
Americké vojenské výdaje zůstávají i přes výrazný pokles po skončení studené války stále více než třikrát vyšší než jakéhokoli potenciálního protivníka a činí téměř 50% vojenských výdajů celého světa. Na fiskální rok 2004 byla schválena částka 378 mld. USD, ale nakonec byla toato částka navýšena na 466 mld. USD kvůli válce v Iráku a Afghanistánu. Z toho je 72 mld. určeno na nákup nových zbraní. Na FY 2005 se počítalo s výdaji blížícími se 500 mld. USD. USA také poskytují některým státům výraznou vojenskou pomoc a to především Izraeli (2,5 mld. USD) a Egyptu (1,5 mld. USD).
v e l e n í
Vrchním velitelem amerických ozbrojených složek je americký prezident (George W. Bush), v jeho nepřítomnosti zastupovaný viceprezidentem. Ministerstvo obrany (US Department of Defense) sídlí v Pentagonu nedaleko Washingtonu D.C.
m e z i n á r o d n í o r g a n i z a c e
USA jsou stálým členem RB OSN a zakládajícím členem vojenských organizací NATO a ANZUS.
Spojené státy americké – anglicky United States of America, zkratka USA – jsou federativní prezidentská republika v Severní Americe, rozkládající se od Atlantického po Tichý oceán a na některých tichomořských ostrovech (zejména Havaj). Spojené státy se skládají z 50 států, federálního území s hlavním městem a sídlem vlády a Kongresu (District of Columbia), přidružených států s vnitřní samosprávou (Portoriko, Severní Mariany a další) a samosprávných území USA (Guam, Panenské ostrovy, Americká Samoa a další).
Administrativní členění
Spojené státy se skládají z 50 států (state / mn. č. states), jednoho federálního distriktu – District of Columbia, v němž leží federální hlavní město Washington, spadá přímo pod jurisdikci Kongresu, nespadá pod žádný stát a oficiálně není státem (i když mezi ně bývá často řazen) – a dalších území, např. ostrovních teritorií či indiánských rezervací.
Při podepsání americké Deklarace nezávislosti se Unie skládala ze 13 zakládajících států, které byly do té doby britskými koloniemi. Počet států se posléze rozrostl při expanzi na západ, dobytím či nákupem nových území americkou vládou a dělením existujících států.
Alabama
Aljaka (Alaska)
Arizona
Arkansas
Colorado
Connecticut
Delaware
Florida
Georgia
Havaj (Hawaii)
Idaho
Illinois
Indiana
Iowa
Jižní Dakota (South Dakota)
Jižní Karolína (South Carolina)
Kalifornie (California)
Kansas
Kentucky
Louisiana
Maine
Maryland
Massachusetts
Michigan
Minnesota
Mississippi
Missouri
Montana
Nebraska
Nevada
New Hampshire
New Jersey
New York
Nové Mexiko (New Mexico)
Ohio
Oklahoma
Oregon
Pensylvánie (Pennsylvania)
Rhode Island
Severní Dakota (North Dakota)
Severní Karolína (North Carolina)
Tennessee
Texas
Utah
Vermont
Virginie (Virginia)
Washington
Wisconsin
Wyoming
Západní Virginie (West Virginia)
Kosmický program