Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




USA - Spojené státy Americké

DOC
Stáhnout kompletní materiál zdarma (439 kB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOC.

Ochrana přírody

Krajina spojených států se vyznačuje velkým kontrastem mezi aglomeracemi měst, zemědělským venkovem a divokou přírodou, pečlivě chráněnou po příští generace. Yellowstonský národní park založený v roce 1872 byl první svého druhu na světě. V roce 1890 následovaly kalifornské parky Sequoia, s porosty gigantických sekvojí a 300 jezery, a Yosemite. V národním parku Yosemite se nachází pověstný ledovcem opracovaný Half Dome a kilometrová stěna El Capitan, stejně jako největší vodopád USA. Známými národními parky jsou Mt. Rainer a Olympia ve Washingtonu, Údolí smrti a Joshua Tree v jižní Kalifornii, Zion v Utahu, Mammoth Cave s největším jeskynním systémem světa v Kentucky, Great Smonky Mountains na jihu Apalačských hor, bažinaté Everglades na Floridě. Vedle nich existuje ještě množství rezervací. Některá chráněná území ale trpí roustoucím přílivem milionů návštěvníků. I když znečišťování prostředí bylo silně omezeno, přesto vysoce industrializovaná konzumní společnost divokou přírodu dále ohrožuje. Proto se jako v Oregonu rozvíjejí systémy ochrany ovzduší a životního prostředí.

Podnebí

Spojené státy leží v oblasti převládajících západních větrů, ale centrální roviny jsou pod vlivem studeného severního proudění z Kanady a teplých vlhkých větrů z Mexického zálivu. Velikost severoamerického kontinentu zajišťuje většině území USA kontinentální klima, které se vyznačuje studenou zimou, horkým létem a velkým rozpětím denních teplot. Západní pobřeží je ovlivňováno Pacifikem. Na severovýchodě vlhký vzduch přináší na podzim a v zimě nejvyšší srážky návětrným oblastem států Washington a Oregon (v Olympia Mts. i přes 3000 mm za rok) a způsobuje zde mírné zimy. Kalifornie, jejíž pobřežní oblast je pod vlivem studeného mořského proudu, má klima podstatně sušší a zemědělství Central Valley (200-400 mm srážek) je silně závislé na zavlažování. Na jihu ve srážkovém stínu hor Sierra Nevada, kde absolutní teploty přesahují 50 C, leží pouště Údolí smrti, Mohavská poušť a další pouště v Nevadě a Arizoně. Suché jsou všechny horské plošiny a pánve, více srážek spadne až ve Skalnatých horách. Východně od nich se rozkládají semiaridní Great Plains (opět ve srážkovém stínu), ale dál na východ již centrální nížiny dostávají zejména v létě více srážek (až 1200 mm) v důsledku vlhkého a teplého vzduchu proudícího z Mexického zálivu. Méně příznivé jsou klimatické podmínky v oblasti středozápadu, kde se vlhké vzdušné hmoty z jihu setkávají se studenými větry vanoucími ze severu a z hor. Výsledkem může být cokoli, od bouřkových lijáků, krupobití a vánic až po prachové bouře a tornáda. Není překvapující, že tato oblast také trpí největšími výkyvy teplot v průběhu roku i během dne. Pouze krátké jaro a podzim jsou příjemné. Směrem na sever se zimní období se sněhem a mrazy prodlužuje. Oblasti při Mexickém zálivu mají zimu většinou mírnou a krátkou, ale v pozdním létě a začátkem podzimu bývají často vystaveny hurikánům. Stejně zranitelný je jihovýchod s Floridou, která má téměř celý rok teplé a vlhké subtropické podnebí. Appalače vykazují dostatek srážek (800-1200 mm) prakticky po celý rok. Severovýchod USA má spíše kontinentální klima ovlivněné více prouděním ze západu a severu než od oceánu. Nízké zimní teploty společně s nestálými větrnými podmínkami přinášejí silné sněhové srážky, léta jsou zase horká s vysokou vlhkostí vzduchu

Témata, do kterých materiál patří