Zpracování témat k závěrečným ústním zkouškám z odborného výcviku - neupravená
Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOCX.
Fyzikální vlastnosti: Pevná minerální složka půdy je charakterizována různou velikostí částic (zrn). Soubor zrn určité velikosti tvoří frakci – zrnitostní kategorii. Poměrné zastoupení frakcí charakterizuje půdu z hlediska půdní zrnitosti (textury) a předurčuje její zařazení v klasifikaci půdních druhů. Půdní zrnitost je základní fyzikální vlastnost půdy.
Chemické vlastnosti: Základní chemickou vlastností půdy je reakce půdního roztoku.
Informace o zaměstnání
Informace o zaměstnání se získávají z denního tisku, internetu, televizí, rozhlasů a také z nástěnek na úřadech práce.
Pohlavní soustava prasat
Funkcí pohlavních orgánu samic je tvorba pohlavních buněk a pohlavních hormonů. Neméně důležitou úlohou mají v tvorbě prostředí pro vznik a vývoj zárodku a následně i plodu.
Pohlavní orgány jsou u samic tvořeny:
-
vaječníky (ovarium) - jak již název napovídá, jde o orgán, kde se nachází vajíčka, tedy samičí pohlavní buňky. Se zárodečnými vaječnými buňkami se samička již rodí a po dosažení pohlavní dospělosti se postupně některé z nich vyvíjí, v tzv. Graafových folikulech, kde dozrávají. V době ovulace tento folikul praská a na povrchu vzniká žluté tělísko.
vejcovody (tuba uterina) - jsou úzké trubičky, které kolem vaječníku tvoří tzv. nálevku vejcovodu. Úlohou nálevky vejcovodu je zachytit uvolněné vajíčko z vejcovodu, které dále putuje vejcovodem. Zde, přibližně v horní 1/3 vejcovodu dochází k oplození vajíčka spermiemi. Vejcovodem putuje jak oplozené, tak i neoplozené vajíčko směrem do dělohy - je posunováno drobnými řasinkami (vajíčko samo o sobě nemá orgán pohybu).
dělohou (uterus) - utváření dělohy se druh od druhu liší. Po oplození vajíčka dochází v děloze k jeho uhnízdění, kterému předchází migrace - putování vajíčka. Poté, co se vajíčko uhnízdí je vyživováno a začíná jeho vývoj v embryo a následně plod. Sliznice děložní stěny obsahuje hrbolky - tzv. karunkuly, které jsou důležité pro spojení s placentou - je na nich upevněna placenta, která má spojnice, kterým říkáme kotyledony (skot).
děložním krčkem (cervix uteri) - děložní krček tvoří přechod mezi dělohou a pochvou. Jeho účelem je chránit prostředí dělohy před případným vnikem infekce. Děložní krček se otvírá pouze v době říje a při porodu. Výběžek vyčnívajícího děložního krčku do pochvy nazýváme děložní čípek.
-
pochvou (vagina) - je zevnitř ohraničena děložním krčkem - čípkem a zevně pak poševní předsíní Ústí do ní močová trubice.
-
poševní předsíň - se nachází mezi pochvou a vulvou. V poševní předsíni je umístěn poštěváček a také zde jsou obsaženy hlenové žlázky, které při dráždění předsíně produkují hlen, který usnadňuje páření.
-
ochodem (vulva) - je zevním genitálem a má obvykle tvar obrácené kapky. Sledování změn ochodu je jedním z chovatelských postupů kontroly říje. V době říje dochází k zvětšování ochodu a jeho silnému prokrvení - z bledě červené až na výrazně černou.