Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




025a scientismus, marxismus, pozitivismus, novopozitivismus - učivo (1)

DOCX
Stáhnout kompletní materiál zdarma (31.96 kB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOCX.

Marxismus měl zásadní vliv na politiku 20. století, zejména v Rusku, Číně a na Kubě, a inspiroval revoluce a vznik socialistických států.

Významní představitelé

  • Karl Marx – zakladatel marxismu, autor Kapitálu a Manifestu komunistické strany, který popsal teorie historického materialismu a třídního boje.

  • Friedrich Engels – spoluautor Marxovy teorie, podpořil jeho analýzu kapitalismu a pomohl rozšířit marxistické myšlenky po celém světě.

  • Vladimir Lenin – přizpůsobil marxismus ruským podmínkám a vedl VŘSR v roce 1917, což vedlo k vytvoření Sovětského svazu.

  • Mao Ce-tung – aplikoval marxismus na čínskou agrární společnost a vedl komunistickou revoluci v Číně.

3. Pozitivismus

Historické pozadí a vysvětlení

Pozitivismus vznikl ve 30. letech 19. století díky Augustu Comtovi. Tento směr tvrdí, že pravé poznání je pouze to, které lze empiricky ověřit – tedy založené na smyslových zkušenostech, vědeckých metodách a důkazech. Pozitivismus odmítá spekulativní filozofické přístupy a metafyziku jako neověřitelné a bezcenné.

Pozitivismus měl vliv na vývoj sociologie, kde se snažil aplikovat vědecké metody na studium společnosti, stejně jako na rozvoj statistiky a empirického výzkumu. Dnes je pozitivistický přístup běžně aplikován v přírodních vědách a některých společenských vědách.

Významní představitelé

  • Auguste Comte – zakladatel pozitivismu a sociologie. Jeho „zákon tří stádií“ tvrdí, že lidské poznání prochází teologickým, metafyzickým a pozitivním stádiem.

  • Herbert Spencer – britský filozof, který aplikoval pozitivismus na společnost a vytvořil sociální darwinismus, což tvrdí, že přežití nejschopnějších platí nejen v přírodě, ale i ve společnosti.

  • John Stuart Mill – rozvinul pozitivismus v oblasti společenských věd a zdůraznil empirické metody a užitečnost vědeckého přístupu k řešení sociálních problémů.

4. Novopozitivismus (logický pozitivismus)

Historické pozadí a vysvětlení

Novopozitivismus nebo logický pozitivismus vznikl ve 20. letech 20. století v rámci Vídeňského kroužku, skupiny filozofů, kteří se snažili aplikovat logiku a matematiku na filozofii. Logičtí pozitivisté tvrdili, že smysluplné jsou pouze ty výroky, které jsou buď empiricky ověřitelné, nebo logicky pravdivé (tautologie). Cílem bylo zbavit filozofii spekulací a metafyzických teorií, které nelze ověřit.

Tento směr ovlivnil nejen filozofii, ale také vědecké metody a vývoj logiky v 20. století. Logický pozitivismus postupně ztrácel na vlivu, když filozofové jako Karl Popper ukázali, že i vědecké teorie mohou být neověřitelné a měly by být založeny na falzifikovatelnosti, ne pouze na verifikovatelnosti.

Významní představitelé

  • Ludwig Wittgenstein – jeho dílo Tractatus Logico-Philosophicus ovlivnilo logický pozitivismus. Tvrdil, že jazyk je obrazem světa a že filozofie by měla analyzovat jazyk, nikoli spekulovat o realitě.

  • Rudolf Carnap – významný představitel Vídeňského kroužku, který vyvinul teorii verifikovatelnosti a tvrdil, že metafyzické výroky jsou neplatné, protože nelze ověřit jejich pravdivost.

  • Otto Neurath – zakladatel vysoce systematického pohledu na vědu a logiku, který spojoval pozitivismus a pragmatismus.

  • A.J. Ayer – britský filozof, který popularizoval novopozitivismus v anglosaském světě a napsal knihu Language, Truth and Logic, která shrnovala myšlenky Vídeňského kroužku.

Témata, do kterých materiál patří