Daň z příjmu - Seminární práce
Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOC.
SEMINÁRNÍ PRÁCE Z PŘEDMĚTU
ZÁKLADY PRÁVA
2. TÉMA: DAŇ Z PŘÍJMŮ
Přehled právních norem, které se vztahují k dani z příjmů:
Zákon č. 337/1992 Sb., o správě daní a poplatků
Zákon č. 463/1991 o životním minimu
Zákon č. 586/1992 Sb., o daních z příjmů
Daň z příjmů fyzických osob
Daň z příjmů fyzických osob je po DPH a dani z příjmů právnických osob nejdůležitějším zdrojem příjmů státního rozpočtu České republiky. Její záběr je velmi obsáhlý a rozhodně nepatří k nejjednodušším.
Kdo daň platí?
Daň z příjmů platí dvě skupiny osob a podle toho, do jaké skupiny patří, jsou také zdaňovány jejich příjmy. První skupinu tvoří tzv. rezidenti. Jsou to občané s trvalým bydlištěm na území ČR, popřípadě občané, kteří se v ČR "obvykle" zdržují (alespoň 183 dnů v roce). Ti podléhají dani z příjmů svými celosvětovými příjmy. Druhá skupina se označuje jako tzv. nerezidenti. Sem patří občané, kteří podmínky rezidentury nesplňují. Navíc sem patří občané, kteří v ČR bydliště nemají, ale zdržují se obvykle v ČR pouze za účelem studia nebo léčení. Ti odvádějí daň pouze z příjmů dosažených na území ČR.
Z čeho se daň platí?
Příjmy ze závislé činnosti a funkční požitky - převážně mzdy a platy
Příjmy z podnikání a z jiné samostatné výdělečné činnosti
Příjmy z kapitálového majetku - dividendy, úroky z vkladů na účtech, apod.
Příjmy z pronájmu - pronájem nemovitostí, pravidelný pronájem movitých věcí
Ostatní příjmy - příležitostné příjmy, příjmy z prodeje nemovitostí a movitých věcí, výhry v loteriích, ad.
Z čeho se daň neplatí?
Poplatníci nemusí platit daň z příjmů, které jsou vyňaty z předmětu daně nebo od daně osvobozeny.
Srážková daň
Určité druhy příjmů jsou zdaňovány zvláštní sazbou daně srážkou u zdroje v rámci samostatného základu daně. Jde zpravidla o příjmy z kapitálového majetku vyplácené českými firmami či jednotlivci.
Příjmy ze závislé činnosti a funkčních požitků:
Týká se největšího počtu poplatníků, neboť jde o zdanění příjmů za práci ve mzdě. Odpovědnost za včasné a řádné plnění daňové povinnosti bývá ponechána na zaměstnavateli a zaměstnanec obdrží mzdu již po zdanění, resp. po sražení zálohy na daň v rámci měsíčního vyúčtování mzdy. V mnoha případech je pro zaměstnance výhodné, aby požádal o roční zúčtování záloh na daň.