Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




Paměť - Seminární práce

DOC
Stáhnout kompletní materiál zdarma (56.5 kB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOC.

Radek Langr

C2S

1. 11. 2004

Seminární práce z Občanské nauky

PAMĚŤ

Paměť je obecná vlastnost nervové soustavy, která se vyznačuje schopností vštípit odraz skutečnosti, uchovat jej a potom i vybavit ve formě znovu poznávání. Umožňuje uchování zkušeností , informací o okolním světě i o sobě samém ve vztahu k tomuto světu. Paměť je obecným předpokladem učení, ať už jde o záměrný proces osvojování dovedností nebo návyků, vědomostí nebo poznatků (učení v užším slova smyslu), anebo o proces získávání jakékoli zkušenosti a změny v chování (učení v širším slova smyslu).Utváří individuální zkušenost psychický vývoj. Vlastnosti paměti značně závisejí na věku, během kterého se mění plastičnost nervové soustavy. V mladším věku, kdy je tato plastičnost větší, je zapamatování a vybavování rychlejší, avšak stálost pamatování je menší. Menší je také rozsah paměti. Ve stáří, s ubýváním plastičnosti nervové soustavy, se vštípivost do paměti snižuje, zatímco vybavování starších zážitků zůstává zachováno.

Teorie paměti:

Dodnes není podstata paměti vysvětlena komplexně. Každá teorie( Fyziologická, Chemická ) objasňuje pouze určité jevy paměti

Základní druhy a typy paměti

Rozlišujeme úmyslnou a neúmyslnou paměť:

Neúmyslná paměť:

Do vědomí se dostávají zážitky, které jsme neměli v úmyslu si zapamatovat.

Úmyslná paměť:

máme cíl si něco zapamatovat, vynakládáme na to volní úsilí uplatňuje se při záměrném učení

podle způsobu, jakým se myšlenkové operace účastní na pamatování a vybavování,

rozlišujeme:

paměť mechanickou, paměť logickou

podle rychlosti zapomínání, rozlišujeme: paměť bezprostřední ( krátkodobá ), paměť dlouhodobá

Bezprostřední paměť ( krátkodobá )

Zapamatování podnětů trvá od několika vteřin do jedné, dvou minut. Potom dochází k úplnému zapomenutí nebo některé prvky přecházejí do paměti dlouhodobé. Paměťový proces je zachycen v té fázi, kdy dosud není ovlivněn složkami právě probíhající činnosti.

Například se obvykle uvádí pamatování telefonního čísla, které můžeme okamžitě zapomenout, když je vytočíme, a musíme pak před další volbou znovu nahlédnout do telefonního seznamu. Problematika krátkodobé paměti je pokládána za jednu z ústředních teoretických otázek psychologie paměti. Krátkodobá paměť odráží vnější jevy a bezprostřední stopy po nich uchovává na základě optických procesů.

Dlouhodobá paměť

Vybírá ze zapamatovaného podstatné vztahy uchovává obsahově a logicky zpracované informace, složitější druh paměti než paměť bezprostřední( krátkodobá )

Podle rychlosti a obtížnosti zapamatování určitého druhu podnětů, rozlišujeme typy paměti:

Názorný typ paměti, slovně logický typ, emocionální typ.

Názorný

- při zapamatování a vybavování se výrazněji uplatňuje první signální soustava (představy)

Témata, do kterých materiál patří