Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




Pojmy - sociologie

DOCX
Stáhnout kompletní materiál zdarma (30.7 kB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOCX.

  1. Zakladatel sociologieAuguste Comte (1798-1857); vznikla v pol. 19. stol (někteří přesně zmiňují rok 1850)

  2. Stádia vývoje společnosti (A. Comte)

  • Teologické – zaměřuje se na zkoumání lidského ducha. Člověk věří v možnost absolutního poznání. Jevy, které není možno vysvětlit jinak, jsou přisuzovány nadpřirozeným silám a nadpřirozeným bytostem (bohům, duchům…). Jedná se o rané stadium rozumu, kdy člověk připisuje věcem podobné vlastnosti a schopnosti, jaké má on sám, jen ve větší míře. Dělí se do dalších 3 fází – fetišismus, polyteismus, monoteismus

  • Metafyzické – Lidé v tomto období věří ve všemohoucí sílu boha, jehož existence je stále nezpochybnitelná. Bůh ale nestojí přímo za vším, co se na Zemi děje a do každodenních událostí tolik nezasahuje. Člověk získává znalosti, protože není možné vše předjímat, lidé si začínají vysvětlovat určitá fakta jinak než za pomoci vyšších sil, avšak ještě je zachována jistá spekulace. např. Pythagoras – trojúhelník

  • Vědecké (pozitivní) - člověk se v něm konečně poznává, už má prostředky k tomu, aby si vysvětlil realitu na základě rozumu. Člověk se soustřeďuje na poznání vlastním rozumem, podobností a posloupností. Společnost dochází k závěru, že absolutní poznání není možné a hledá vědecké zákonitosti mezi jevy, hledá vysvětlení založená na pozorování, pokusu a porovnávání – všechna tato fakta klasifikuje na základě rozumu a prostřednictvím vědeckého myšlení.

  1. Pozitivismus = filozofický směr, který uznává pouze fakta zjištěná přímou zkušeností. Usilující o spojení vědeckého poznání jednotlivých disciplín a odmítá spekulace. Vychází jen z „daného“, tj. z jednotlivých ověřitelných faktů. Poznává pomocí empirických metod, zejména přírodních věd. zakladatel Auguste Comte

  2. Emil Durkheim – sociologismus

    • základ soci jevů je třeba hledat uvnitř společnosti, nepomáhá si přírodními vědami (x A. Comte – fyzika – sociální statika a dynamika)

    • základními myšlenkami sociologismu je, že veškeré poznáníspolečenský charakter a že tato společenská podmíněnost zasahuje všechny vědní obory

  3. Solidarita – Durkheim: soužití lidí je založeno čistě na emotivnímrituálním základu. Rozvinutý stupeň dělby práce vede k uspořádané společnosti, k solidaritě. Pokud není dostatečně zajištěna dělba práce, může nastat až patologický stav ve společnosti, tzv. anomie.

    • vztah mezi navzájem rovnými, kteří dobrovolně kooperují, neboť je spojuje společný zájem, který mívá často podobu boje proti společnému nepříteli; je opakem vztahu nadřízenosti a podřízenosti.

  4. Solidarita mechanická, organická

  • mechanická – je vlastní tradičním společnostem, lidé mají přesně dané pozice, kdo co bude dělat, ovšem ne to, jak to budou dělat. Podřízenost kolektivní vůli.

  • organická – spočívá ve vzájemné potřebě služeb, růst dělby práce. Lidé se doplňují (jako fungující orgány v těle). Možnost vlastní seberealizace.

Témata, do kterých materiál patří