Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




Pojmy - sociologie

DOCX
Stáhnout kompletní materiál zdarma (30.7 kB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOCX.

  1. Sociální status (3 druhy) = sociální pozice; vyjadřuje reálnou hodnotu člena ve společnosti, skupině. Váže se k němu určitý soubor práv a povinností, které člověk v sociálním útvaru má a je typický pro každého člena společnosti. Je spjatý s výkonem určité role (např. má-li někdo v zaměstnanecké hierarchii postavení ředitele, tak toto postavení není svázáno s vynášením odpadků nebo vařením kávy, ale v soukromí může ředitel hrát roli otce a manžela, od níž může být vynášení odpadků očekáváno).

    • získaný – ten člověk získává vlastními silami, aktivitami (např. profese, vzdělání, příjem, míra popularity)

    • připsaný – člověk jej nemůže ovlivnit (rasa, věk, pohlaví)

    • aktuální – má subjektivní podobu

    • latentní – v daném okamžiku nemá rozhodující význam (lékař – nezajímá mě, jestli je pro nebo proti uprchlíkům, když potřebuji ošetřit)

    • objektivní – jak jsme hodnoceni druhými

  2. Statusové symbolyprostředek sloužící ke zviditelňování svého statusu či příslušnosti k určité skupině; např. uniformy, užívání akademických titulů, ukazování majetku, skautský šátek…

  3. Sociální role – konvergentní, divergentníočekávaný způsob jednání vázaný na určitý sociální status, předem určené chování vycházející z postavení ve společnosti. Sociálním rolím se člověk učí v procesu socializace. Většina lidí má více rolí na jednou. S rolí se člověk může ztotožnit nebo ji pouze hraje.

    • konvergentní role neboli vyhovující role, kdy se člověk s rolí buď identifikuje nebo si jí trochu přetvoří, aby mu vyhovovala

    • divergentní role neboli nevyhovující, které člověk buď vykonává, ale vnitřně se od ní distancuje nebo ji vykonává, ale vnitřně proti tomu protestuje nebo ji odmítne, což má za následek vnitřní psychický konflikt, ale i sociální konflikt, protože musí opustit skupinu nebo je z ní vyloučen

  4. Rolový konflikt

    • interpersonální – jsou mezi více nositeli rolí, kteří se dostanou buď do konfliktu zájmů, kdy mají nositelé rolí rozdílný zájem (např. rozdíl rodičů ve výchově); nebo může jít o konkurenční boj, kdy mají nositelé stejný zájem na něčem (např. 2 zaměstnanci usilují o tutéž pozici)

    • intrapersonální – týkají pouze jedince. Může jít o konflikt osobnosti a role, kdy se osobnost jedince neshoduje s požadavky role (např. nesmělý a nerozhodný ředitel banky); nebo může jít o konflikt uvnitř role, kdy člověk neví, co se od něho v rámci role očekává (např. člověk se stane vedoucím, ale neví, co se od něj firma bude chtít); nebo může jít o vzájemné křížení rolí, které člověk současně vykonává (např. pracovník se musí zúčastnit školení, ale současně v té době musí jít na lékařskou prohlídku, nebo manažerka musí věnovat většinu času práci, i když se chce více věnovat svému dítěti)

  5. Migraceproces prostorového přemisťování osob a můžeme jej definovat jako pohyb osob, skupin nebo větších celků obyvatelstva v geografickém a sociálním prostoru. Tento pohyb je spojen s přechodnou nebo trvalou změnou místa pobytu. Směřuje ze zdrojové do cílové oblasti.

  6. Emigracevystěhovalectví; migrační pohyb směřující z určitého území; z pohledu zdrojové oblasti

  7. Imigracepřistěhovalectví; migrační pohyb svěřující do určitého územního prostoru; z pohledu cílové oblasti

  8. Reemigracenávrat emigranta do země původu (zdrojové oblasti)

Témata, do kterých materiál patří