Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




Pojmy z ekonomie (základní pojmy z ekonomie, vypracované)

DOCX
Stáhnout kompletní materiál zdarma (37.49 kB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOCX.

podnikatel – je jím:

  • osoba zapsaná v obchodním rejstříku

  • osoba podnikající na základě živnostenského oprávnění

  • osoba podnikající na základě jiného než živnostenského oprávnění (lékař, advokát, notář)

  • fyzická osoba provozující zemědělskou výrobu zapsaná do evidence podle zvláštního předpisu

  • jsou to všechny obchodní společnosti a družstva založené podle obchodního zákoníku

  1. Předmět podnikání – rozsah podnikatelské činnosti, ke které je podnikatel oprávněn

  2. Podnik – určitý celek podnikatelské činnosti provozované v rámci jednoho podnikatelského subjektu. Tvoří ho nejen věcné prostředky, ale i osobní složka podnikatelské činnosti a právo s daným podnikáním spjaté. Podnik má jako celek určitou hodnotu, která se tvoří oceněním všech uvedených složek podniku. Podnik může být předmětem koupě, prodeje, pronájmu apod.

  3. Státní podnik – státní podnik je právnickou osobou, která provozuje podnikatelskou činnost se státním majetkem vlastním jménem a na vlastní odpovědnost. K majetku státu má státní podnik právo hospodaření. Za své závazky státní podnik odpovídá svým obchodním majetkem. Státní podnik neručí za závazky státu a stát neručí za závazky státního podniku (pokud zákon nestanoví jinak). Státní podnik povinně vytváří rezervní fond a fond kulturních a sociálních potřeb (FKSP). Zakladatel (stát) vůči státnímu podniku vykonává kontrolu, požaduje informace o hospodářské činnosti státního podniku a je oprávněn si je ověřovat. Orgány: ředitel – statutární orgán (jmenuje a odvolává ho ministr, případně vláda), dozorčí rada (minimálně tříčlenná). Např. Lesy ČR, Česká pošta

  4. Soukromý podnik individuálního podnikatele – individuálním podnikatelem se může stát kterýkoli občan, který projevuje zájem o podnikatelskou činnost a který je jako fyzická osoba oprávněn provozovat podnikatelskou činnost v souladu se zákonem o živnostenském podnikání

  5. Živnost – soustavná činnost provozovaná podnikatelem samostatně vlastním jménem za účelem dosažení zisku a za podmínek stanovených živnostenským zákonem. Základní podmínky provozování živnosti jsou dosažení věku 18 let, způsobilost k právním úkonům, bezúhonnost, doklad o tom, že fyzická osoba nemá vůči finančním orgánům státu daňové nedoplatky, zvláštní podmínkou je odborná způsobilost

  6. Zdroje v podnikání – práce (osoby zapojené v podnikání – majitelé i zaměstnanci), kapitál (půda; pozemky, budovy, stroje, zařízení, materiál, know-how – technologické a informační předpoklady a znalosti pro určitou činnost)

  7. Podnikatelovy náklady – fixní náklady (nezávisí na výši produkce – topení, energie, nájem, půjčky) a variabilní náklady (přímo závislé na objemu produkce)

  8. Výnosy – podnik je získá prodejem produktů a služeb

  9. Druhotná platební neschopnost – stav, kdy podnik nemá rezervu, není schopen zaplatit své závazky

  10. Korupce – zneužití postavení či funkce k osobnímu prospěchu

  11. Druhy živností – ohlašovací (při splnění stanovených podmínek smějí být provozovány na základě ohlášení – řemeslné (kovářství, zámečnictví…), vázané (výroba, opravy a montáž měřidel…) a volné (lesnictví, výroba obuvi, překladatelství…) a koncesované (provozované na základě koncese – směnárenská činnost, taxislužba…)

  12. Veřejná obchodní činnost – alespoň 2 osoby podnikají pod společným obchodním jménem a ručí za závazky společnosti společně a nerozdílně veškerým svým majetkem. Mohou ji založit jak osoby fyzické, tak osoby právnické. Společnost se zakládá uzavřením společenské smlouvy a vzniká zápisem do obchodního rejstříku

  13. Komanditní společnost – Smíšený typ osobní a kapitálové společnosti; jeden nebo více společníků ručí za závazky společnosti jen do výše svého nesplaceného vkladu zapsaného v obchodním rejstříku (komanditisté) a jeden nebo více společníků ručí celým svým majetkem (komplementáři) stanoveno ve společenské smlouvě. Komanditista vklad nejméně 5000 Kč. Společnost se zakládá uzavřením společenské smlouvy a vzniká zápisem do obchodního rejstříku.

  14. Společnost s ručením omezeným – řadí se již mezi kapitálové společnosti. S.r.o. je společností, jejíž kapitál se tvoří vklady společníků. Společnost odpovídá za porušení závazků celým svým majetkem. Jednotliví společníci ručí za závazky společnosti do výše svého nesplaceného vkladu, zapsaného v obchodním rejstříku (maximálně 50 společníků). Výše základního jmění je minimálně 1 Kč. Nejvyšším orgánem je valná hromada společníků, kteří rozhodují o všech základních otázkách. Statutárním orgánem je jednatel. Společnost se zakládá uzavřením společenské smlouvy a vzniká zápisem do obchodního rejstříku.

  15. Akciová společnost – forma většího kapitálového sdružování = společnost, jejíž kapitál je rozvržen na určitý počet akcií o určité jmenovité hodnotě. Společnost odpovídá za porušení závazků celým svým majetkem, akcionáři za závazky společnosti neručí. Zakladatelská smlouva (listina) určí výši základního kapitálu společnosti minimálně 2 000 000 Kč nebo 80 000 eur. Orgány společnosti jsou valná hromada, představenstvo (3 členové volení valnou hromadou) a dozorčí rada (3 členové volení valnou hromadou). Představenstvo je statutárním orgánem. Vlastníkem akcie je akcionář. Akcie je jako cenný papír legitimací, která osvědčuje práva akcionáře spojená s vlastnictvím akcie. Právem akcionáře je především právo nakládat s akcií, například prodat ji, dát do zástavy, zničit apod. Dále má akcionář právo na podíl ze zisku společnosti (dividendu), právo na podíl z likvidačního pozůstatku společnosti.

  16. Družstvo – je chápáno jako soukromoprávní podnikatelský subjekt lišící se od obchodních společností jen specifickou úpravou vnitřních vztahů mezi družstvem a členy, jakož i mezi členy navzájem, přičemž členové družstva se touto formou účastní na společné podnikatelské činnosti a jejím výsledku obdobně jako společníci obchodních společností. Musí mít minimálně 3 osoby, maximální počet není omezen. Orgány družstva jsou členská schůze, představenstvo a kontrolní komise, za porušení svých závazků odpovídá družstvo celým svým majetkem, členové za závazky družstva neručí. Výše minimálního základního kapitálu není stanovena. Např. státní statky, zemědělská družstva, Družstvo obuvníků apod.

  17. Banky – podniky obchodující na peněžním trhu (přijímají a opatrují peněžní vklady, půjčují peníze, nakupují a prodávají peníze cizích zemí, zprostředkovávají placení mezi podniky v tuzemsku i v cizině)

  18. Bankovní soustava

Témata, do kterých materiál patří