Politologie
Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOCX.
John Locke ( 1632 – 1704)
Dvě pojednání o vládě
máme přirozená práva na život, svobodu. Původně jsme si rovni a to, co nás uvádí do stavu nerovnosti je vlastnictví
proměňuje se ze všeobecného na soukromé lidskou prací
důvodem uzavření společenské smlouvy je ochrana soukromého vlastnictví, života a svobody. Části soukromého majetku se vzdáváme kvůli naší ochraně
konstituční monarchie
J. J. Rousseau (1712 – 1778)
O společenské smlouvě
člověk je ze své podstaty dobrý. Přirozené vlastnictví neexistuje. Díky rozvoji zemědělství a průmyslu existuje soukromé vlastnictví, které vytváří nerovnost.
uzavíráme společenskou smlouvu kvůli zachování svobody a majetku a podřizujeme se obecné vůli lidu, abychom se navrátili co nejblíže k přirozenému stavu, kdy všichni mají vše. Člověk jako jednotlivec je přijímán jako nedělitelná součást společenství.
přímá demokracie
Charles Louis de Montesquieu (1689 – 1755)
O duchu zákonů (kritika fr. absolutismu a vyzdvihování VB)
lidská společnost je formována objektivními zákony (historie, geogr. poloha), které formovaly ducha každého národa, který se formoval do republiky, monarchie a despocie.
každý stát by měl mít tři pilíře dělby moci-výkonná, zákonodárná, soudní
Konstitucionalismus
Karl Marx (1818 – 1885)
Kapitál
společenská smlouva je nevýhodná pro většinu lidí. To způsobuje konflikt mezi ovládanými a vládnoucími, který bude odstraněn zrušením soukromého vlastnictví výrobních prostředků a nastolením beztřídní, komunistické společnosti.
Komunismus
John Stuart Mill (1806 – 1873)
O svobodě
Ideální podoba politického systému je pluralitní zastupitelská demokracie, kdy má každý, kdo splňuje kritéria volební právo s možností volit a být volen
Liberalismus, utilitarismus
Friedrich von Hayek (1899 – 1992)
pojem společenské smlouvy je umělý konstrukt. Vždy jsme tu měli nějaké historické a kulturní dědictví, které má vliv na to, jak vnímáme lidskou svobodu.
společenská smlouva je soubor pravidel chování, kterými se řídíme a dodržujeme dříve, než je stát vytvořen. Stát má roli ochránit své občany již od pradávna.
společnost se organizuje na základě tržního řádu, který má tendenci být výhodný pro celek.
liberální demokracie, ekonomický liberalismus, meritokracie
John Rawls (1921 – 2002)
dílo Teorie spravedlnosti navazující na Locka a Rousseaua
na uspořádání společnosti se máme domluvit tak, jako bychom se měli teprve někým stát. (Jaká pravidla bych si dohodl s ostatními, kdybych byl někým jiným, než jsem.)
= každý má mít stejné právo na co nejširší systém stejných základních svobod, jaký lze sloučit se stejnými svobodami pro všechny ostatní.
Stát
základní mocenská a územní jednotka, která disponuje mocí svrchovaně vládnout, soudit a vytvářet zákony ve společnosti