Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




ZSV_MO_23A_JUD_verouka_smlouva

DOC
Stáhnout kompletní materiál zdarma (71 kB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOC.

Židovská věrouka, smlouva, posvátné texty,

židé bez chrámu, synagoga

Židovská představa o Bohu

Pro starověký Izrael byl typický náboženský monoteismus - víra v jediného Boha.

Bůh se zjevil již praotcům, pak Mojžíšovi a nakonec na hoře Sinaj.

Boží jméno mohl podle judaismu vyslovit jen velekněz v chrámu jedenkrát za rok, v posvátný Den smíření. Boží jméno je v písemné formě vyjádřeno souhláskami JHVH (výklad: jsem, který jsem). Židé se však z úcty vyhýbají výslovnosti Jahve a užívají pro označení Boha jiné výrazy. Do češtiny se JHVH zpravidla překládá jako „Hospodin".

V židovském pojetí především Hospodin není jedním z mnoha bohů, ale Bohem jediným. To znamená, že existuje sám.

Je považován za svrchovaného Pána všeho, který mimo jakoukoliv podobu, existoval před stvořením a z ničeho povolal svět k bytí.

Biblický Hospodin není spojen s přírodním děním či obdobím. Naopak, příroda je poslušná božího řádu. Jeho součástí je i člověk, kterého Hospodin povolává, aby pečoval o svět podle moudrých božích nařízení.

Tak uvádí do světa morálku a zákon, staví člověka před svobodné rozhodnutí mezi dobrem a zlem.

Hospodin si ve světě vyhradil Izrael jako „svůj lid". Uzavřel s ním smlouvu a žádá od něj opravdovou víru a oddanost v myšlence i činu.

Takto Bůh člověka provází a aktivně zasahuje do dějin.

Konečně biblický Hospodin nesměl být - na rozdíl od běžných zvyklostí - nijak výtvarně zobrazován.

Monoteistické pojetí Boha v Izraeli prosazovali především bibličtí proroci. Trvali na tom, aby byl uctíván pouze Hospodin, žádali, aby víra v Hospodina vycházela z hlubokého osobního náboženského přesvědčení. V prorockých textech také vznikla biblická eschatologie - učení o příchodu „Dne Hospodina", božího soudu, po němž bude následovat věk míru a harmonie, spojený se zmrtvýchvstáním.

Původní izraelský monoteismus se stal přímým základem pozdějšího židovství (judaismu) a čerpalo z něj též křesťanství. Působil rovněž na formování učení islámu a tak mocně ovlivnil vývoj lidstva.

Hebrejské Bible

je psána ve staré hebrejštině a z malé části v mladší aramejštině. Biblické (SZ) texty považuje židovství za Bohem inspirované, a tedy i závazné. Hebrejská Bible se člení na tři části. Do první části patří Pět knih Mojž. Jednotlivé knihy celku (Tóra) se v originálu nazývají podle svých počátečních slov. Jejich řecko-latinské názvy zní: Genesis, Exodus, Leviticus, Numeri, Deuteronomium.

Druhou skupinu hebrejských biblických knih tvoří Proroci (nevi'im), mezi něž židovská Bible řadí také některé texty historického charakteru (Jozue, Soudci, Samuelovy knihy, Královské knihy).

Vlastní prorocké texty: Izajáš, Jeremijáš, Ezechiel a dvanáct tzv. malých proroků - Ozeáš, Joel, Amos, Abdijáš, Jonáš, Micheáš, Nahum, Abakuk, Sofonjáš, Ageus, Zacharijáš, Malachiáš.

Témata, do kterých materiál patří