Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




10.Tepenny system,TK, P, zilni system, zvlastnosti KO 03

DOC
Stáhnout kompletní materiál zdarma (4.2 MB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOC.

  1. Tepenný systém, TK, P, žilní systém, zvláštnosti KO, krevní zásobení krve (věnčité cévy), portální a fetální oběh, zásobení mozku

Cévní systém: cévy dělíme na tepny (arterie) – vedou krev od srdce – převážně odkysličenou (výjimka je plicní tepna) vlásečnice (kapiláry) – zprostředkovávají výměnu plynů a látek mezi krví, mezibuněčnou tekutinou a buňkami. Průtok krve kapilárami zprostředkovávají tepénky ( arterioly – O2) a malé žíly (venuly – CO2), které mohou měnit svůj průsvit a tím ovlivňovat průtok krve a tlak krve v kapilárách. A žily (vény) - přivádí krev k srdci – téměř vždy odkysličenou, 4 plicní tepny okysličenou.

Stavba stěny jednotlivých cév odpovídá funkčním požadavkům orgánů a tkání. Tepny velkého krevního oběhu jsou vystaveny velkým tlakovým změnám daným čerpáním krve ze srdce. Jejich stěna je silná, pevná a velmi pružná. Stěna vlásečnic, které zprostředkovávají výměnu kyslíku, oxidu uhličitého a živin mezi krví a tkáněmi, je tvořena pouze jednou vrstvou buněk (endotelem)

Tepenný systém

Aorta má část vzestupnou, oblouk a část sestupnou. Sestupná část prochází otvorem v bránici a do dutiny břišní, a tak ji dělíme na aortu hrudní a břišní.

Vzestupná aorta (aorta ascendens)- asi 6 cm dlouhý úsek, průměr 2,5-3 cm, opatřený na počátku aortální chlopní. Těsně nad ní odstupují 2 tepny věnčité (a. coronaria dextra, a.c. sinistra) , které obemykají srdce mezi předsíněmi a komorami a přivádějí krev obohacující kyslík a živiny k srdeční svalovině.

Z oblouku aorty (arcus aortae) odstupují 3 velké cévní kmeny-truncus brachiocephalicus, z něhož odstupují pravá tepna podkličková (a.subclavia dx.) a pravá kravice (a. carotis comunnis dx.), levá krkavice (arteria carotis communitis sinistra) a levá tepna podkličková (a. subclavia sinistra).

Tepny podkličkové (aa.subclaviae) zásobují krví svaly krku, hrtan, štítnou žlázu, svaly ramenní a hrudní stěnu. Mezi jejich větve patří tepny páteřní (aa vertebrales), které probíhají v příčných výběžcích obratlů krční páteře vzhůru a po průchodu týlním otvorem se znovu spojují v arteria brachialis. Ta spolu s vnitřní krkavicí vytváří okruh na spodině mozku (circulus arteriosus cerebri, Willisi), z které odstupují 3 páry tepen mozkových.

Dále prostupuje tepna podkličková štěrbinou svalů kloněných (fissura scalenorum) a za kostí klíční sestupuje do podpažní jamky jako tepna podpažní (a. axilaris). Jejím pokračováním je tepna pažní (a. brachialis), uložena na vnitřní straně paže v rýze mezi svalem dvojhlavým a trojhlavým. Před kloubem loketním se větví v tepnu vřetenní (a. radialis)- běží po palcové straně přední plochy předloktí, a tepnu loketní (a. ulnaris)-vytváří povrchový dlaňový oblouk (arcus palmaris superficialis), z něhož odstupují tepny pro jednotlivé prsty (aa. Dogitales palmares propriae).

Témata, do kterých materiál patří