Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




ČD- Tři legendy o krucifixu

DOCX
Stáhnout kompletní materiál zdarma (17.71 kB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOCX.

Motiv Krista se těšil letitému zájmu české politické žurnalistiky i poezie. Vidina laskavého dárce, umučeného a zmrtvýchvstalého, nabízela povzbuzení utiskovanému národu na cestě k sebeurčení. (Takto pojatý motiv se objevil v Šolcových Prvosenkách a rozvinul se v Nerudových Zpěvech pátečních.) V Třech legendách o krucifixu vzdal Zeyer hold člověku z různých dob, kultur a národů, který mocí své víry a touhy koná nebo okouší zázraky. Proměnu všedního v povznášející, obsaženou v příbězích Zeyerových legend, podporuje podání, které připomíná báseň.

  1. LITERÁRNĚ-HISTORICKÝ KONTEXT

Julius Zeyer patřil do skupiny Lumírovců, ale literárních bojů se neúčastnil. Roku 1877 se v Časopise národního muzea objevuje stať Elišky Krásnohorské Obraz novějšího básnictví českého, v němž spisovatelka hovořila o představě básníka ryze národního, jenž naplňuje v podstatě obrozenecký program. Pravým opakem byl pro ní Vrchlický, který nebyl dost osobní a byl závislý na impulsech z cizích literatur. Situaci o dva roky později přiostřil článek malíře Soběslava Pinkase, jenž jako vůbec první podrobil kritice Hálkovu tvorbu, navíc vytkl české literatuře její uzavřenost. A tak vznikl spor, který se vlekl několik let. Na jedné straně profitovalo křídlo kosmopolitní (tedy lumírovci, dle časopisu Lumír) a křídlo národní (tedy ruchovci, dle almanachu Ruch). Mezi hlavní představitele Lumírovců patří Jaroslav Vrchlický, Josef Václav Sládek a právě Julius Zeyer. Tito spisovatelé preferovali snahu zapojit českou literaturu v co největší míře do kontextu světové literatury. Na druhé straně ruchovci naplňovali svým dílem český národně obrozenecký program. Psali zejména vlasteneckou a politickou poezii, požadovali, aby literatura byla úzce spjata s národními tradicemi. Sem patří Svatopluk Čech či Eliška Krásnohorská.

Témata, do kterých materiál patří