Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




Himalajsko-karakoramský kraj

DOCX
Stáhnout kompletní materiál zdarma (6.46 MB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOCX.

UNIVERZITA J. E. PURKYNĚ V ÚSTÍ NAD LABEM

Přírodovědecká fakulta

Katedra Geografie

PLANETÁRNÍ GEOGRAFIE

Himalájsko – Karákóramský region

Ústí nad Labem 2015/16 Barbora Stoicová
1. GEO TV

OBSAH:

Úvod 3

1. Poloha 4

2. Povrch 5

2.1. Himaláj 6

2.2. Karákóram 6

3. Podnebí 7

3.1. Himaláj 7

3.2. Karákóram 8

4. Vodstvo 9

4.1. Řeky 9

4.2. Jezera 9

4.3. Ledovce 10

5. Pedosféra 10

6. Biosféra 10

6.1. Fauna 10

6.2. Flóra 11

Závěr 12

Zdroje 13

Literatura 13

Internet 13

Obrázky 14

Úvod

Indický subkontinent neboli častěji jižní Asie, je oblastí plnou protikladů. Jsou zde přelidněná území i řídce osídlené oblasti, rozsáhlé říční a pobřežní nížiny, suché plošiny, ale i velehory s nejvyššími vrcholky dosahujících více než 8.000 m.n.m. Oblast jižní Asie tvoří tři extrémně zalidněné státy- Indie, Pákistán a Bangladéš, himalájské země Nepál a Bhútán a ostrovní stát Srí Lanka (Bičík, Hlaváček a Sobota, 1994). Severní část jižní Asie ohraničuje Himaláj a Karákóram, nejvyšší světová horská pásma.

Informace o porovnávaných oblastech lze nalézat převážně v internetových zdrojích. Literatura, která by se podrobněji věnovala tomuto tématu, zahrnuje učebnice a skripta. Zde se však nenacházejí informace pouze o zmiňované oblasti, ale o větším geografickém celku.

Cílem této práce je seznámit se s prostředím Himalájsko Karákoramského kraje, popsat a charakterizovat tyto oblasti na základě dostupných zdrojů a podat ucelenější pohled na společné znaky i rozdíly těchto míst z pohledu fyzicko-geografického.

Pro dosažení cíle práce byly zvoleny tyto výzkumné metody: dálkový průzkum, analýza (rozbor dostupných informací), deskripce (popis) a komparace (porovnávání) dat.

Poloha

Asie je největší světadíl se značně členitým povrchem. Průměrná nadmořská výška 960 m je nejvyšší ze všech trvale obydlených kontinentů a přesahuje ji pouze Antarktida (2 200m.n.m.). Hory zaujímají zvláště střed kontinentu. Himálajsko - Karákóramský kraj tvoří severní hranici jižní Asie.

Obr. 1 Mapa pohoří Asie

Zdroj: http://www.4zscheb.cz

Samotný Himálaj je nejvyšší horské pásmo na Zemi. Rozkládá se na území Pákistánu, Číny, Indie, Nepálu a Bhútánu. Celková délka je 2 500 km, šířka je 180 – 350 km. Toto horské pásmo zaujímá plochu asi 650 000 km2. Odděluje Indický subkontinent od Tibetské náhorní plošiny. Himálaj je ohraničen na západě řekou Indus, na severu horními toky Indu a Brahmaputry, na východě průlomovým údolím Brahmaputry (Dihang) a na jihu Indoganžskou nížinou(Leporelo, [b.r.]).

Popis polohy himálajské oblasti lze nalézt již v Ottově slovníku naučném z roku 1897: „Za Himálaju v užším smysle počítá se pouze jižní část soustavy tuto uvedené, ohraničené na sever tokem Indu a Sanpua. V těchto hranicích obnáší délka Himálaje as 2250, šířka uprostřed 250 km. Vlastní, totiž centrální Himálajaskládá se ze 2 téměř rovnoběžných pásem, z nichž severní počíná v sz. na 74° 30' v. d., 35° 30' s. š. horou Nanga-Parbat (8119 m), zachovává až ku průsmyku No-la (5061) směr jihovýchodní a postupuje odtud směrem vých. k Brahmaputře, kde srůstá s pásmem jižním…“(Otto, 1897, s. 396).

Témata, do kterých materiál patří