Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




Himalajsko-karakoramský kraj

DOCX
Stáhnout kompletní materiál zdarma (6.46 MB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOCX.

Obr. 7 Jezero Pangogn Tso

Zdroj: http://www.indiashots.com

4.3. Ledovce

Pro oblast je typická vysoká koncentrace ledovců. V Himálajích je přibližně 15 000 ledovců a území Karákóramu patří k oblasti s nejvyšší koncentrací ledovců na světě mimo polární oblasti. V posledních letech však díky globálním klimatickým změnám dochází k rychlému ústupu ledovců. To by mohlo mít těžké následky v oblastech severní Indie, která je závislá na vodě z řek pramenících z Himálají.

Pedosféra

V nejdeštivějších oblastech jako je oblast Čérápundží se nacházejí lateritické půdy a pravé latery. Tyto půdy vznikly zvětráváním všech typů hornin a obsahují především hliník nebo železo. V horských oblastech převládají půdy tmavohnědé. Většina hornin jsou mezozoické sedimenty, ale nacházejí se zde i starší horniny, které byly vyzdviženy během vrásnění.

  1. Biosféra

6.1. Fauna

Tato pohoří jsou domovem mnoha vzácných a ohrožených druhů zvěře. V zasněžených oblastech žije vzácný sněžný leopard, v zalesněných podhůřích na jihu se můžeme setkat s leopardem lesním. V některých oblastech se četně vyskytuje i medvěd. Z dalších savců zde nalezneme divoké jaky, tibetského divokého osla, divoké ovce a kozy, lišky a jelení zvěř. Z ptactva můžeme spatřit dva endemické dravce – zlatého orla a zvláštní druh supa.

Obr. 8 Leopard sněžný


Zdroj: http://www.selmymackovite.estranky.sk

6.2. Flóra

V oblastech věčného sněhu není žádná vegetace. V nižších alpinských polohách však již nalezneme pastviny a různé druhy květin. Kvetou jich tu stovky druhů, mezi něž patří sedmikrásky, primule, plesnivce, hořce a mnoho dalších. V podalpinské zóně se objevují první stromy a lesy, jakou jsou březové hájky, jalovce a rododendrony, kterých se tu nachází přes 400 druhů. V mírném lesním pásu nalezneme smíšené lesy s javory, duby, buky, ořešáky. Nejnižší, subtropická zóna má již zcela specifickou floru, netypickou pro většinu oblasti.

Závěr

Jižní Asie je tvořena poloostrovem Přední Indie a přilehlými ostrovy. Povrch lze rozdělit do tří částí. Většinu vyplňují staré tabule a plošiny, podél velkých řek vznikly obsáhlé náplavové nížiny a na severu tvoří bariéru mladá vrásová pohoří Himaláj a Karákóram- nejvyšší světová horská pásma. V severozápadním Karákorámu leží druhá nejvyšší hora světa – K2. Nejvyšší hora světa Mount Everest leží spolu s dalšími osmi osmiticísovými vrcholy v pohoří Himaláj, tvořící zároveň významnou klimatickou hradbu. Letní monzuny na jižní straně jsou příčinou vysokých srážek. Na severovýchodě Himálají se nachází nejdeštivější místo světa Čérápundží. V Himalájích pramení Indus, Ganga a Brahmaputra, vytvářející největší říční deltu na světě. Díky různosti podnebí, výšky, množství dešťů a druhů půdy, lze nalézt v Himalájích mnoho různých rostlin a živočichů.

Témata, do kterých materiál patří